Nagroda dla Białej za najlepszy obiekt użyteczności publicznej

3
(mat. UMWO)

Gmina Biała zyskała uznanie jury konkursu Najlepsza Przestrzeń Publiczna Województwa Opolskiego zdobywając główną nagrodę w kategorii „obiekt użyteczności publicznej” za adaptację budynku dawnego kościoła ewangelickiego na centrum społeczno-kulturalne.

Konkurs Urzędu Marszałkowskiego odbył się po raz trzynasty i wzięło w nim udział około 20 zgłoszonych realizacji. Jego celem jest promocja najlepiej wykonanych inwestycji – realizacji przestrzeni publicznej.

– Jeśli już inwestujemy ogromne środki w inwestycje to warto, żeby to były dobrze wykorzystane pieniądze, zarówno pod względem funkcjonalnym, estetycznym i jakości wykonania  – komentuje członek zarządu województwa Szymon Ogłaza.

(mat. UMWO)

– Wspólnota ewangelicka funkcjonowała u nas w XIX wieku, po II wojnie ten budynek został skomunalizowany, potem podzielono go na trzy kondygnacje – mówi burmistrz Białej Edward Plicko. – Gdy pojawiła się możliwość skorzystania z pieniędzy europejskich na rewitalizację, postanowiliśmy zrewitalizować rynek i przygotować dodatkową przestrzeń publiczną, na którą wybraliśmy właśnie budynek byłego kościoła ewangelickiego.

Budynek znajduje się w centrum miasta i jest łatwo dostępny. Są w nim: biblioteka gminna, sala konferencyjna, izba regionalna,  lokal Senior+ oraz miejsce pomocy prawnej dla mieszkańców. Jego oficjalnie otwarcie miało miejsce w 2019 r.

Projektantem obiektu był prudniczanin Jerzy Sylwestrzak („Pronabud”), a wykonawcą Zbigniew Dwornicki Usługi Budowlane oraz Klaudiusz Janik Usługi Budowlane, Instalatorstwo Elektryczne i Sanitarne.

(fot. Andrzej Dereń)

W kategorii „przestrzeń publiczna” nagrodę marszałka województwa przypadła miastu Opole za zagospodarowanie Kamionki Piast. Internauci nagrodzili „Rynek 100 drzew” w Ujeździe oraz Kędzierzyn-Koźle za budynek całodobowego hospicjum. Wyróżnienia otrzymali: Kluczbork za zagospodarowanie terenu stawu hodowlanego wraz z infrastrukturą towarzyszącą w Bąkowie, Ujazd za wspomniany rynek oraz Namysłów i Ośrodek Leczenia Odwykowego w Woskowicach Małych za przebudowę terenu pałacowo-parkowego ośrodka. W kategorii obiektów użyteczności publicznej wyróżniono Jemielnicę za budowę przedszkola wraz ze żłobkiem w tej miejscowości, Opole za budowę Toyota Park, Olesno za Wielofunkcyjne Centrum Komunikacji oraz Otmuchów za remont i przebudowę obiektu wypoczynkowego „Sandacz”.

3 KOMENTARZE

  1. Dobry Boże na wysokości… Zrobić z kościoła bibliotekę??? Widać inspirację naczelnym lewicowym ateistą – Józefem Stalinem…

    • Można było zrobić dyskotekę…jak na zachodzie?
      Kościół to wierni a nie tylko budynek skoro ich nie ma trudno utrzymywać pusty budynek…
      Podpowiem że dawniej w tym miejscu była stolarnia więc zrobienie biblioteki i tak przywraca częściowo godność temu miejscu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here