[FOTO/WIDEO] Polsko-czeskie inspiracje artystyczne

1

Nic tak dobrze nie buduje otwartości i zrozumienia ponad narodami, jak codzienne kontakty i wspólne dzielenie pasji. I to od najmłodszych lat. Taki efekt ma kończący się właśnie polsko-czeski projekt „Artystyczne Inspiracje” realizowany przez Gminny Ośrodek Kultury w Walcach i Szkołę Artystyczną w Jeseniku.

W jego ramach dzieci i młodzież miały okazję uczestniczyć w plenerach malarskich zarówno w Rep. Czeskiej (okolice Jesenika, mini ZOO), jak i w Polsce (skansen w Opolu-Bierkowicach, Pałac Rozkochów). Plener w tym ostatnim miejscu zrobił szczególne wrażenie na uczestnikach, ponieważ piękna, choć w stanie częściowo zrujnowanym, budowla, nigdy jeszcze nie była obiektem większych przedsięwzięć malarskich.

(fot. Piotr Kulczyk)

– Najważniejszym elementem infrastrukturalnym projektu było utworzenie pracowni plastycznej zarówno dla dzieci jak i osób dorosłych – mówiła koordynatorka trwającego rok projektu Sandra Drescher. To właśnie tam odbyły się trzy warsztaty artystyczne.

We wtorek 29 listopada w waleckim ośrodku kultury odbył się wernisaż wystawy z udziałem polskich i czeskich uczestników zajęć, instruktorów (z czeskiej strony: Iva Svobodová, Lenka Grygová), rodziców młodych artystów i gości wydarzenia.

– To są prace, które dzieci wykonały zaledwie po roku uczęszczania na zajęcia i widać, że postęp jest bardzo wielki – podkreślał podczas wernisażu dyrektor GOK-u Rafała Magosz.

(fot. Andrzej Dereń)

– Dziękuję rodzicom, że dbacie o estetyczny rozwój swoich dzieci, w obecnych czasach to jest bardzo ważne i przydatne w każdej dziedzinie. Dziękuję dyrektorowi za wsparcie, bo nie każdy ośrodek ma takie możliwości, jakie są tutaj – powiedziała Uliana Lynda, instruktorka GOK-u, która prowadziła zajęcia.

Kształtowanie umiejętności malarskich odbywało się też poprzez naukę warsztatu pracy. Dzieci dowiedziały się między innymi jakie właściwości uzyskuje farba po dodaniu do niej jajka. Prace dzieci są piękne, ale równie niesamowite wrażenie robią ceramiki wykonane przez dorosłych i wypalane w zakupionym przez GOK piecu. Ich kunszt wykonania w niczym nie ustępuje ceramikom oferowanym w galeriach artystycznych (patrz: fotografie).

– To nie jest takie łatwe. Kolory wydają się jednakowe i dopiero jak całość się wypali, to wtedy jest to „wow”, jaki kolor, jakie to ładne – mówiła uczestniczka warsztatów ceramicznych Maria Żmija-Glombik.

Projekt „Artystyczne Inspiracje” realizowany jest ze środków unijnych i budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Pradziad.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here