[FOTO] Trwa kwesta na prudnickim cmentarzu

3

Po godz. 10.00 na prudnickim cmentarzu komunalnym rozpoczęła się kwesta „Ocalić od zapomnienia”, której celem jest odnowa grobów zasłużonych prudniczan.

Dotąd inicjatorom akcji udało się wyremontować pomnik polskiego działacza społecznego Filipa Roboty. Nie tylko odświeżono istniejące elementy kamieniarskie, ale i upiększono otoczenie oraz dodano poziomą płytę z płaskorzeźbionym portretem Roboty. Aktualnie datki zbierane są na restaurację okazałego pomnika Paula Langego, zasłużonego. niemieckiego burmistrza Prudnika sprzed stu lat. Na dniach zamontowano nowe litery i cyfry w miejsce tych, wyrwanych po wojnie, dzięki czemu pomnik przestał być anonimowy. Oczyszczono również elementy kamieniarskie, zdemontowano zachowaną część ogrodzenia (aktualnie jest w konserwacji) oraz uporządkowano otoczenie. Odnowa pomnika jest w połowie drogi, a jej dalsze efekty zależeć będą również od efektów dzisiejszej zbiórki datków.

(fot. Andrzej Dereń)

Na apel o udział w kweście odpowiedzieli m.in. burmistrz Grzegorz Zawiślak z zastępcą Jarosławem Szóstką, starosta prudnicki Radosław Roszkowski, przewodnicząca Rady Miejskiej Alicja Isalska, dyrektor Agencji Sportu i Promocji w Prudniku Małgorzata Halek, prezes Prudnickiego TBS i radny powiatowy Mirosław Czupkiewicz z synem Szymonem Czupkiewieczem, prezes Fundacji Pałacu Rozkochów Piotr Kulczyk, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Szybowicach Franciszek Dendewicz, druhowie Związku Drużyn Ziemi Prudnickiej ZHP, przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Zdrowia Rady Miejskiej Ludmiła Lisowska. Pełną listę uczestników opublikuje „Tygodnik Prudnicki”.

Organizatorami i realizatorami akcji są członkowie Towarzystwa Historycznego Ziemi Prudnickiej, Muzeum Ziemi Prudnickiej i Gmina Prudnik. Kwestę koordynuje Bogna Lewkowicz.

3 KOMENTARZE

  1. jaka to kwesta to zwykle zaczepianie ludzi Kazdy widzi zebrzacego to jesli chce wrzucic do puszki to sam posdejdzie a nie by mnie sila zatrzymywaj jakis niepelnosprawny na wozku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here