Zapiski więzienne

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W środę 5 października Prudnicki Ośrodek Kultury i Kuratorium Oświaty w Opolu zaprosili do kina „Diana” w Prudniku na monodram „Zapiski więzienne Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Droga duchowa”. Scenariusz, reżyseria, muzyka przedstawienia: Jarosław Tochowicz. W roli kardynała wystąpił Piotr Piecha. Spektakl odbył się w sali widowiskowej kina o godz. 20.00.

Podstawą przedstawienia są „Zapiski więzienne” kardynała Stefana Wyszyńskiego. „Zapiski” są dokumentem trzyletniego okresu odosobnienia Prymasa Polski, od września 1953 do października 1956 roku. W tym czasie więziony Prymas prowadził bardzo regularnie rodzaj dziennika. Obok kroniki życia codziennego zawiera on również zapis dziejów duszy, listy, memoriały do władz oraz obszerne wypowiedzi będące jego osobistą refleksją nad sytuacją Kościoła w Polsce.

Zarówno reżyser, jak i aktor, przygotowując się do powstania tego spektaklu, nawiedzili miejsca odosobnienia błogosławionego kardynała Wyszyńskiego: Rywałd, Stoczek Klasztorny, Prudnik i Komańczę.

Jak zauważył ojciec Grzegorz Prus dyrektor Jasnogórskiego Instytutu Maryjnego i jeden z inspiratorów powstania monodramu, zarówno reżyser, jak i aktor, przygotowali go w ten sposób, by pokazać drogę duchową uwięzionego przez komunistów kardynała Wyszyńskiego, jego zwrócenie się ku Bogu w trudnym czasie, ukazanie zmagania duchowego, z którego wyszedł zwycięsko. Prapremiera spektaklu odbyła się 19 marca tego roku na scenie w Auli im. św. Jana Pawła II w Wyższym Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej.

Całość spektaklu to dwie i pół godziny trudnych i bardzo istotnych, nie tylko wówczas, ale jak się okazuje i dzisiaj refleksji. W Prudniku obejrzeliśmy trzecią część przedstawienia (ok. 70 min) dotyczącą w dużej mierze czasu uwięzienia w Prudniku. Ze szczególnym uwzględnieniem rodzącej się w Prudniku idei Odnowionych Ślubów Narodu.

Na spektakl „Zapiski więzienne kardynała Stefana Wyszyńskiego – droga duchowa” zaprosili Opolski Kurator Oświaty Michał Siek i dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Sylwia Gawłowska. Po przedstawieniu był czas na rozmowę z twórcami.

Monodram był częścią projektu Polska Jutra w Kulturze. Interdyscyplinarny, międzypokoleniowy projekt edukacyjny realizowany jest przez POKiBP w terminie: 12 września-18 listopada 2022 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here