Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od środy (26 października)

0

Strażacy sprawdzają piwnice. Strażacy kontrolują piwnice w budynkach publicznych i mieszkalnych. To działania związane z wojną na Wschodzie. Czy prowizoryczne schrony w obawie przed atakiem z powietrza, to jest jednak to, co powinno spędzać sen z powiek mieszkańcom ziemi prudnickiej w obliczu ewentualnego konfliktu? Rola dla naszych okolic w przypadku nieszczęścia wojny, do którego oby nigdy nie doszło, będzie dość oczywista. O czym jeszcze można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” piszemy poniżej (26 października):

 • Żegnaj i do zobaczenia. W wieku 35 lat zmarł Maciej Bernacki, superstrzelec LZS-u Łąka Prudnicka, a wcześniej zawodnik m.in. Pogoni Prudnik, Racławii Racławice Śląskie i Polonii Pogórze.
 • Ta kwesta przynosi widoczne efekty. Tradycją dnia Wszystkich Świętych w Prudniku jest kwesta na cmentarzu organizowana na rzecz ratowania pomników zasłużonych prudniczan.
 • Gospodarka: Na razie tajemniczo. Teren po rozległym, byłym składzie opału przy ul. Nyskiej w Prudniku ma nowe właściciela. Pojawia się szansa zagospodarowania tego terenu wraz z nieczynną stacją paliw.
 • Nowy pojazd dla prudnickich strażaków. Od czerwca w działaniach prudnickich strażaków bierze udział nowy średni wóz ratowniczo-gaśniczy marki Renault. W środę 19 października w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej odbyło się symboliczne przekazanie pojazdu.
 • Farska Stodoła nagrodzona. Farska Stodoła w Biedrzychowicach została nagrodzona w Konkursie na Najlepszy Produkt Turystyczny Województwa Opolskiego Certyfikat OROT.
 • Szykuje się ciekawa sobota w „Westernie”. Inwestycja służyć będzie przez okrągły rok. Restauracja „Western” w Republice Czeskiej jest inna niż wszystkie. Na terenie mieszczącego się tuż przy przejściu granicznym Trzebina – Bartultovice lokalu na klientów czekają nie tylko smaczne posiłki w przystępnych cenach.
 • Interwencja: Problem z podwórkami. Zaplecze Rynku nie jest jedynym miejscem w Prudniku, gdzie od lat występuje problem z odnową podwórek kamienic.
 • Cudzoziemcy prowadzą biznes i płacą podatki. Ile osób w województwie opolskim prowadzi legalny biznes? Roku temu „na swoim” było w regionie 395 osób z innym paszportem niż polski. Tymczasem grono obcokrajowców, którzy decydują się na prowadzenie firmy rośnie.
 • Lubrza: Gdy w domu zimno. Gdy za oknem temperatura powietrza ledwo przekracza zero stopni Celsjusza w części mieszkań komunalnych gminy Lubrza jest zimno. Chodzi o lokale ogrzewane przez gminne kotłownie obsługiwane przez Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Lubrzy.
 • Biała: Noc bibliotek. To już w skali kraju ósmy rok organizowania takich nocnych imprez w bibliotekach (również w Prudniku), ale w Białej spróbowano po raz pierwszy.
 • Łąka Prudnicka: Nowe boisko wielofunkcyjne. W piątek 21 października w Łące Prudnickiej zostało uroczyście oddane do użytku boisko sportowe.
 • Łąka Prudnicka: Nowe życie w starym domu. Budynek byłego Wiejskiego Domu Kultury w Łące Prudnickiej znów służy mieszkańcom, już pod opieką miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich i pod nazwą – Centrum Integracji Lokalnej.
 • Spotkanie z Powstańcem Warszawskim. W dniu 7 października w Publicznej Szkole Podstawowej w Szybowicach odbyła się Żywa Lekcja Historii. Przeprowadziła ją Helena Kamerska ps. Halina”, weteranka Powstania Warszawskiego.
 • Kultura i sztuka: Artystyczne wakacje. Podczas wakacji instytucje kultury w Prudniku i Karniowie – Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej oraz Městské informační a kulturní středisko Krnov realizowały kolejny polsko-czeski projekt pod nazwą Kolaże Wrażeń. Były to warsztaty artystyczne i koncerty.
 • Konkurs Eichendorffa: Romantyzm nie tylko polski. W Polsce rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Ale warto spojrzeć na samą epokę początku XIX wieku, sztukę, literaturę także z szerszej perspektywy. Okazją do tego jest twórczość wybitnego poety romantycznego Josepha von Eichendorffa.
 • Zaduszkowe spotkania ze śmiercią. Sporo było tych spotkań i w bardzo różnych okolicznościach. Śmierć zawsze znaczy to samo, ale wywołane tym faktem zdarzenia układają się często dziwnie. Zielony kufer mieści wiele takich historii – utrwalonych w dokumentach, klepsydrach, prasowych notatkach, zapiskach.
 • Sztuka: Interaktywny Cybis. Naukowcy Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Nysie i pracownicy Muzeum Śląska Opolskiego realizują wspólny projekt nowoczesnej prezentacji dzieł Jana Cybisa.
 • Romantyzm nie tylko polski. W Polsce rok 2022 jest Rokiem Polskiego Romantyzmu. Ale warto spojrzeć na samą epokę początku XIX w., sztukę, literaturę także z szerszej perspektywy. Okazją do tego jest twórczość wybitnego poety romantycznego Josepha von Eichendorffa.
 • Historia: Budowniczy kościołów. Postaci wybitnego, prudnickiego architekta okresu baroku, Jana Innocentego Töppera, o. Antoni Dudek poświęcił kolejny tom książeczek z cyklu „Franciszkańskich zeszytów z Głubczyc”.
 • Pielgrzymka: Po śladach świętego Pawła. W dniach 18-27 sierpnia wyruszyła pierwsza po dwóch latach przerwy pielgrzymka z parafii pw. św. Michała Archanioła w Prudniku. Celem pielgrzymów była Grecja św. Pawła.
 • Wędrowiec: Na Ziemi Grodkowskiej. 15 października Turystyczny Klub Motorowy „Zryw” PTTK zorganizował XXIII Ogólnopolski Rajd Turystów Zmotoryzowanych PTTK na Ziemi Grodkowskiej.
 • Wędrowiec: W górę, w dół – aktywnie poznajemy atrakcje pogranicza. 18 września przedstawiciele gminy Biała uczestniczyli w Albrechticach w zakończeniu czeskiej części projektu „W górę, w dół – aktywnie poznajemy atrakcje pogranicza”.
 • Wędrowiec: 7 cudów starożytnego świata. O siedmiu budowlach, które przed setkami lat urzekały śródziemnomorski świat pisze Łukasz Kluza.
 • Sport (piłka nożna): Bezradny lider. Lider grupy II „okręgówki” był tylko tłem dla nadspodziewanie dobrze grającej Pogoni. Wola walki i ogromna determinacja naszego zespołu nagrodzone zostały kompletem punktów i coraz wyższym miejscem wśród zespołów marzących o awansie do 4. ligi opolskiej. (Chemik Kędzierzyn-Koźle – Pogoń Prudnik)
 • Sport (piłka nożna): Najniższy wymiar. Niska pozycja i ostatnio prezentowana forma zespołu Unii Krapkowice wskazywały na łatwe i efektowne zwycięstwo Fortuny Głogówek. Faktycznie z przebiegu gry w meczu było to spotkanie do „jednej” bramki.
 • Sport (koszykówka): Prudniczanie dyktowali warunki. Kolejny rywal nie miał nic do powiedzenia w starciu z prudnicką Pogonią. (Pogoń Prudnik – Obra Kościan)
 • Sport (pływanie): Udane starty młodych pływaków. Szymon Sadło i Szymon Smolski mają za sobą start w zawodach pływackich w Kędzierzynie-Koźlu.

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here