Polska jutra w kulturze

1
(fot. Grzegorz Weigt)

Dzisiaj (czwartek 6 października) odbywa się w Prudniku konferencja naukowa zorganizowana w ramach projektu Polska Jutra w Kulturze. Interdyscyplinarny, międzypokoleniowy projekt edukacyjny realizowany jest przez Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej od 12 września do 18 listopada tego roku. W ramach tego projektu odbył się koncert Skrawek Nieba 2.0 z udziałem Maleo Etno Acoustic i wokalistów z Prudnika w sanktuarium św. Józefa w Prudniku-Lesie (12 września), przeprowadzone zostały warsztaty graffiti dla dzieci i młodzieży zakończone powstaniem muralu (17-19 września). O tych wydarzeniach pisaliśmy już w „Tygodniku Prudnickim”. Przed nami jeszcze kilka wydarzeń, tymczasem w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury właśnie trwa wspomniana konferencja.

Dzisiejsze spotkanie rozpoczęło się o godz. 9.00 Mszą św. pod przewodnictwem bpa Rudolfa Pierskały we franciszkańskim sanktuarium św. Józefa – miejscu uwięzienia Prymasa Polski Stefana kardynała Wyszyńskiego. Następnie goście, którzy przyjechali do Prudnika, także młodzież z Opola, zwiedzali sanktuarium wraz z celą, gdzie od 6 października 1954 do 29 października 1955 roku przebywał błogosławiony kardynał Wyszyński. Dzisiaj jest rocznica przyjazdu/przywiezienia do Prudnika Prymasa Tysiąclecia. O tym czasie opowiadał też spektakl, który odbył się wczoraj (5 października) w sali widowiskowej kina „Diana” w Prudniku (monodram „Zapiski więzienne Kardynała Stefana Wyszyńskiego – Droga duchowa”; fotorelacja na stronie www Teraz Prudnik, relacja w najbliższym wydaniu „TP”).

Konferencja w Pałacu Fränkla rozpoczęła się o godz. 12.00. Po uroczystym otwarciu, przemówieniach burmistrza Prudnika Grzegorza Zawiślaka, opolskiego Kuratora Oświaty Michała Sieka i gwardiana klasztoru franciszkanów w Prudniku ojca Dawida Zmudy wykład pt. „Jak dwa konie…” (przyjaźń i współpraca św. Jana Pawła II i bł. Stefana Wyszyńskiego) przedstawił ks. Janusz Iwańczuk. Po wykładzie rozpoczął się panel dyskusyjny na temat przyszłości polskiej kultury i edukacji kulturowej realizowanej w oparciu o wartości chrześcijańskie oraz umiłowanie dobra, prawdy i piękna. W panelu uczestniczą: franciszkanin o. Dawid Zmuda (kustosza sanktuarium św. Józefa), dr Bartosz Suwiński (krytyk literacki, pisarz), Janusz Stolarczyk (historyk, pracownik Muzeum Ziemi Prudnickiej, autor książki „Śladami Prymasa Tysiąclecia”), Sławomir Łosowski (kompozytor, muzyk, założyciel i lider zespołu Kombi) i w roli moderatora dr Sylwia Gawłowska (dyrektor POKiBP).

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here