Nie żyje Krystyna Pielak, pedagog z powołania

1

Nie jest to kurtuazyjna formułka. Krystyna Pielak była pedagogiem z pasją, który kochał nauczanie i kontakt z młodzieżą.

Krystyna Pielak, urodzona w 1942 r. w Radlinie, z domu Modrzewska, ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Opolu. Grała w siatkówkę w AZS Opole. Uczyła języka polskiego w Prudniku w Zespole Szkół Zawodowych nr 2 przy ul. Prężyńskiej. To właśnie tam stworzyła swój dream team, grupę aktywnych uczniów, realizujących projekty związane między innymi z cmentarzem żydowskim przy ul. Kolejowej. Szczególnym projektem była „Dziwna przyjaźń Żyda i Niemca w trudnych czasach”, dotycząca prudnickiego bibliofila i biznesmena żydowskiego pochodzenia Maksa Pinkusa oraz niemieckiego noblisty Gerharta Hauptmanna. Za jej sprawą do Prudnika przyjechał John Peters, wnuk Maksa Pinkusa. Bardzo przeżywała włączenie „Ekonomika” do zespołu szkół przy ul. Podgórnej, co de facto, mimo zapewnień decydentów, oznaczało likwidację autonomii kolejnej, znaczącej na mapie nauki ziemi prudnickiej placówki oświatowej.

W 2004 roku otrzymała statuetkę Wieży Woka i tytuł Człowieka 2003 Roku w konkursie czytelników Tygodnika Prudnickiego. W 2003 roku nagrodzona została odznaczeniem „Chroniąc pamięć”, przyznawanym Polakom zasłużonym dla ratowania żydowskiego dziedzictwa. Była opiekunem grupy uczniów (Małgorzata Diakowska, Anna Łączek, Grzegorz Święch), którzy zdobyli III Nagrodę w konkursie „Obcy wśród swoich – doświadczenie XX wieku” zorganizowanym przez Fundację im. Stefana Batorego i Ośrodek „Karta”. Za jej staraniem uczniowie mieli okazję do spotkań z ludźmi znanymi i cenionymi w skali Polski i Europy, m.in. Władysławem Bartoszewskim, czy Szewachem Weissem.

Mieszkała w Jarnołtówku, potem przeniosła się do Opola, utrzymując przy tym kontakt z częścią byłych uczniów. Śledziła ich poczynania i kibicowała im. W 2019 r. wzięła udział w obchodach 60-lecia Studium Wychowania Fizycznego i Sportu Uniwersytetu Opolskiego, gdzie została wyróżniona jako jedna z czołowych zawodniczek uczelni. Fascynowała się Jarnołtówkiem, jego historią i współczesnym pięknem.

22 listopada obchodziłaby 80. urodziny. Zmarła 11 października.

[AKTUALIZACJA] Pogrzeb odbędzie się w Opolu – Półwsi (cmentarz – stara kaplica), w piątek 21 października o godz. 13.00.

Krystyna Pielak była nietuzinkową postacią i ogromnym poczuciem humoru i dystansem do siebie. (fot. G. Pielak)

1 KOMENTARZ

  1. Krystyna była moją nauczycielką w opolskim mechaniku oraz koleżanką w pracy w Liceum Ekonomicznym w Prudniku. Pracowałem też przy projekcie „Dziwna przyjaźń. ..” pomagałem przy druku albumu z żydowskiego Kirkutu. Krysia wspaniałe rozumiała się z młodzieżą a młodzież ja uwielbiała. Dzięki niej z wizytą w Prudniku był Szewcach Weiss ambasador Izraela.
    Krysiu spoczywaj w pokoju.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here