Kontrwizje. Rysunki. Ilustracje. Komentarze 1992-2022

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury odbył się 27 października wieczór autorski mieszkającego w USA artysty Ryszarda Drucha. Podczas spotkania miała miejsce promocja albumu „Kontrwizje. Rysunki. Ilustracje. Komentarze 1992-2022”. Wieczór z Druchem prowadził Andrzej Strzelczyk.

Ryszard Druch mieszka od ponad 30 lat w Trenton, w stanie New Jersey. Dość daleko, ale artysta planuje powrót na stałe w przyszłym roku z żoną do Polski. Tymczasem systematycznie bywa w Polsce, szczególnie na Opolszczyźnie. W dzieciństwie mieszkał w Mosznej (więc na ziemi prudnickiej, w Prudniku odbywał służbę w jednostce wojskowej), później w Opolu. W 1991 roku wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, gdzie prowadzi własną firmę graficzno-reklamową „Druch Studio”. W swoim życiu miał bardzo kilkadziesiąt wystaw, zarówno indywidualnych jak i zbiorowych, liczne spotkania autorskie, także przed laty w Białej, gdzie zaprosił go Marek Karp. Teraz obecny na spotkaniu wspominał to wydarzenie.

Ryszard Druch maluje, rysuje, specjalizuje się w rysunku satyrycznym, publikuje w prasie polonijnej artykuły i rysunki, od 2009 roku redaguje jednoosobowo periodyk internetowy „SUFLER – Informator Druch Studio Gallery”. Od 1997 roku prowadzi autorski, polonijny kabaret „Odlot”, a od 2001 roku w sposób stały promuje, w polonijnym i amerykańskim środowisku polską kulturę i sztukę. Od 2000 roku zorganizował 185 „Salonów Artystycznych”: wystaw, spotkań autorskich, występów muzycznych, teatralnych i kabaretowych. W 2003 roku otworzył „Akademię Sztuk Plastycznych”. To bardzo skrótowy opis twórczych dokonań.

Jako ważny element kształtujący osobowość Ryszarda Drucha należy dodać działalność w harcerstwie. Druch był druhem jeszcze przed emigracją z kraju i tak jak opowiadał o tym podczas spotkania w Prudniku, miało to duży wpływ na jego działalność społeczną. Jako człowiek promujący polską kulturę za granicą i wieloletni pedagog otrzymał najwyższe państwowe odznaczenia. Należy do Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury.

Spotkanie w Prudniku związane było z promocją bibliofilskiego wydania jego trzeciej książki – albumu pt. „Kontrwizje. Rysunki. Ilustracje. Komentarze 1992-2022”. To prawie 140 stron, w twardej oprawie, 71 rysunków i ilustracji (wybranych z dwóch tysięcy) z odautorskimi komentarzami. Album miał promocje w Krakowie, Grodkowie, teraz w Prudniku. Przed autorem jeszcze spotkania w Opolu oraz w Druch Studio Gallery w Trenton. Album prezentuje liczne karykatury, rysunki satyryczne, komentujące polską sytuację polityczną i społeczną oraz plakaty i obrazy, stworzone podczas emigracji w USA w ciągu ostatnich 30 lat. W Prudniku mogliśmy o tym wszystkim porozmawiać. O autorze z dużym zapałem opowiadał, też związany z Prudnikiem Andrzej Strzelczyk. Była możliwość zakupu wspomnianego pięknego albumu. Ciekawostką był również zaprezentowany filmowy reportaż o pobycie Ryszarda Drucha w Opolu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here