Dni Kultury i Tradycji Romskiej

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Ten sposób świętowania społeczności romskiej w Prudniku to już długoletnia tradycja. A w tym roku mieliśmy już Festiwal Barwy Romskiego Szczęścia z prezentacją pięknej muzyki i tańców romskich. Teraz przyszedł czas na konkursy dzieci i młodzieży: plastyczny, wokalny i recytatorski.

We wtorek 25 października w ramach cyklu Żywa Biblioteka w sali kameralnej Pałacu Fränkla w Prudniku odbyło się spotkanie dyskusyjne na temat mniejszości narodowych i społecznych. W dyskusji wzięli udział: prudnicka poetka Zofia Kulig, nauczyciel i wychowawca w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Prudniku Katarzyna Englot, pełnomocnik Zarządu Województwa Opolskiego ds. Wielokulturowości Zuzanna Herud, instruktor ds. artystycznych Prudnickiego Ośrodka Kultury Kamila Jamioł, instruktor ds. romskich POK-u Lucyna Mirga oraz dyrektor POKiBP dr Sylwia Gawłowska.

Dzisiaj (środa 26 października) podsumowany został konkurs plastyczny Barwy Romskiego Świata. W sali reprezentacyjnej POK odbyło się spotkanie, na które przybyli bardzo licznie laureaci konkursu wraz z opiekunami (z przedszkoli i ze szkół) oraz rodzicami. Nagrody i wyróżnienia wręczane były w kategoriach wiekowych: przedszkola, szkoły podstawowe klas I-III, szkoły podstawowe klas IV-VI i szkoły podstawowe klas VII-VIII. Listę nagrodzonych opublikujemy w jednym z najbliższych wydań „Tygodnika Prudnickiego”, tymczasem obok prezentujemy niektóre z konkursowych prac (było ich mnóstwo) oraz zdjęcia obecnych na wręczaniu nagród laureatów. Dyplomy i nagrody wręczali: główny organizator DKiTR Lucyna Mirga oraz dyrektor POKiBP Sylwia Gawłowska. Podczas gali wystąpiły z piosenkami wokalistki Dziecięcego Studia Piosenki prowadzonego przez Alicję Główkę: Kamila Kuteń i Karolina Muszyńska.

Już jutro (czwartek 27 października) w sali kameralnej POK odbędzie się przegląd w ramach Konkursu Poezji i Piosenki Romskiej (początek o godz. 9.00). Natomiast galowy koncert laureatów tego konkursu odbędzie się w piątek 28 października w sali widowiskowej kina „Diana” w Prudniku. Obok, w Miejskiej i Gminnej Bibliotece Publicznej w Prudniku otwarta zostanie tego dnia wystawa fotograficzna pt. „Romowie w obiektywie”. Początek o godz. 10.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here