Wiersze są możliwościami

0
(fot. Grzegorz Weigt)

29 września w Prudnickim Ośrodku Kultury odbyło się spotkanie autorskie z cyklu PRE-TEKSTY z poetką, prozaiczką, graficzką Bianką Rolando. Z autorką rozmawiał prudnicki poeta Waldemar Jocher.

To kolejne w cyklu spotkanie poetyckie. Kolejne prowadzone przez Waldemara Jochera, który konsekwentnie, nie narzucając się, ale jednak z uporem, dociekliwością stara się zajrzeć do wnętrza, do twórczej duszy swoich gości. Do spotkania z twórczością Bianki Rolando (różnorodnej twórczości, nie tylko literackiej) Jocher zachęcał mówiąc m.in.: – Bianka zdecydowanie należy do najciekawszych autorów. Jest to poezja, nie wiem czy hermetyczna, niektórzy mówią, że tak. Ale jest nasycona niesamowitymi znaczeniami.

O swoich wierszach Bianka Rolando mówiła: – Chciałabym i głęboko wierzę w to, że te wiersze są możliwościami, to znaczy, że stwarzają możliwość i to dla mnie jest najważniejsze, a czy ktoś z tej możliwości skorzysta, czy nie, czy ktoś to w ogóle dostrzeże, czy potraktuje powierzchownie, to już nie moja plątanina.

Kim jest Bianka Rolando? Urodziła się w 1979 roku w Warszawie, w polsko-włoskiej rodzinie. Jest laureatką Nagrody im. Kazimiery Iłłakowiczówny za najlepszy debiut poetycki 2009 (podobnie jak Jocher) oraz poznańskiego Medalu Młodej Sztuki w dziedzinie literatury. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Debiutowała zbiorem opowiadań „Rozmówki włoskie” (2007), opublikowała zbiory wierszy: „Biała książka” (2009), „Modrzewiowe korony” (2010), „Podpłomyki” (2012), „Łęgi” (2015), „Pascha” (2016), „Stelle” (2019), „Ostańce” (2020) i najnowszego „Abrasz” (2022). Ten ostatni była głównym, nie jedynym, tematem rozmowy.

Całe spotkanie było transmitowane na profilu fb POK-u. Tam też profesjonalny zapis jest dostępny w dalszym ciągu. Można i warto do tego sięgnąć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here