Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od środy (14 września)

1

25 lat Euroregionu Pradziad: Współpraca, która się opłaca. Euroregion Pradziad ma już 25 lat.. Powstawał w czasach, gdy Polska i Rep. Czeska starały się o członkostwo w Unii Europejskiej, a mieszkańcy – po okresie socjalistycznej izolacji – dopiero się poznawali. O czym jeszcze można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” piszemy poniżej (14 września):

 • „Brigitte Bardot cudowna” na festiwalu filmów w Gdyni. Najnowsza produkcja Lecha Majewskiego weźmie udział w Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Cześć scen do filmu nagrywana była w Prudnickim Ośrodku Kultury w 2018 roku.
 • Zabytki: Odpadła dłoń z berłem. Figura Matki Bożej z Dzieciątkiem na rynkowej kolumnie w Prudniku została uszkodzona.
 • Dożynki w Rudziczce: Było radośnie, bo były wysokie plony. W niedzielę 11 września w Rudziczce odbyły się gminno-powiatowe dożynki.
 • Dożynki w Straduni: Gdyby nie kobiety. Stradunia jest wyjątkowym sołectwem na mapie gminy Walce. W 2016 r. miejscowość otrzymała tytuł najpiękniejszej wsi opolskiej, a mieszkańcy wciąż dbają, by otoczenie ich zamieszkania nadal zasługiwało na to wyróżnienie. Stradunia jest jedyną miejscowością w gminie położoną przy drodze krajowej i również z tego powodu jest wizytówką całego samorządu.
 • Archiwum Odkrywcy: Ochrona zabytków w III Rzeszy. W 1938 r. na łamach pisma „Schlesien, Volk und raum” ukazał się artykuł współpracującej z konserwatorem zabytków Lutzy von Weiher. Autorka wymieniła w najważniejsze zadania i prace konserwatorskie realizowane na terenie górnośląskiej prowincji.
 • Kultura: Ballady i romanse. W listopadzie zeszłego roku Sejm RP ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Logiczną konsekwencją tej decyzji jest fakt, że to właśnie „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza, jako utwór prekursorski tego kierunku w Polsce, zostały lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania. Jego lokalna edycja odbyła się również w Prudniku.
 • Nowa galeria „No Ba!” otwarta. W sobotę 10 września w zabytkowej kamienicy Weidingerów w Prudniku otwarta została wystawa prac Hanny Bakuły. Wydarzenie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.
 • Uskrzydleni kulturą. Kultura Uskrzydla to kolejny polsko-czeski projekt realizowany przez Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej oraz Městské Informační a kulturní středisko Krnov. Jego realizacja właśnie dobiegła końca.
 • Turystyka: Prudnicki rajd, w którym zakochali się polscy turyści. Prudnicki Maraton Pieszy organizowany przez miejscowy oddział PTTK mógłby nazywać się „ogólnopolski”. Co roku przyciąga do Prudnika mnóstwo osób z kilku województw.
 • Sport (piłka nożna): Debry pełne walki. Spotkanie z sąsiadem „zza miedzy”, mimo położenia w powiecie krapkowickim, zawsze piłkarsko elektryzowały kibiców obu klubów. (LZS Walce – Fortuna Głogówek)
 • Sport (piłka nożna): W tle 77-lecie klubu. Pogoń, zgodnie z przewidywaniami była zespołem wyraźnie lepszym, ale swoją wyższość udokumentowała dopiero w ostatnich kwadransie, grając w kadrowym osłabieniu. (Pogoń Prudnik – LZS Lisięcice)

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here