Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Lekturą Narodowego Czytania 2022 był utwór Adama Mickiewicza „Ballady i romanse”. Mickiewicz jest patronem 2022 roku decyzją Sejmu RP. Drugą patronką roku jest Maria Konopnicka. I to jej teksty były czytane podczas kolejnej akcji, tym razem skierowanej do młodszych odbiorców, czyli Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania.

Takie spotkanie miało miejsce dzisiaj, 29 września w sali widowiskowej kina „Dana” w Prudniku pod hasłem: Czy to bajka, czy nie bajka? Najpiękniejsze wiersze Marii Konopnickiej.

W programie przygotowanym przez pracowników Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku uczestniczyli uczniowie klas I-III szkół podstawowych. Nie tylko słuchali, ale również sami czytali. Takie wydarzenie na długo pozostanie w ich pamięci, przywołując wspomnienie przyjemności, radości czerpanej z czytania książek.

Pierwsza część Głośnego Czytania to prezentacje bibliotekarzy pod wodzą kierownik MiGBP w Prudniku Izabeli Mazur. Obok pani kierownik wiersze czytali: Joanna Rosińska, Paulina Klakla, Łukasz Kluza, Magdalena Derwińska-Grzywacz, Katarzyna Stanisz, Agnieszka Malinowska, Beata Englot. Lektura przeplatana była piosenkami, do śpiewania których włączała się dziecięca publiczność.

Po Głośnym Czytaniu profesjonalistów, do dzieła przystąpiły dzieci i na scenę weszli przedstawiciele klas, którzy przygotowali lekturę wierszy Marii Konopnickiej. Byli to uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4 (Zespół Szkół) w Prudniku: Zosia z klasy Ia, Aleksander z klasy Ib, Bruno z klasy Ic, Magdalena z klasy IIa, Wiktoria z klasy IIb, Lena z klasy IIc, Pola z klasy IIb, Lena z klasy IIIa, Mikołaj z klasy IIIb.

Na koniec był jeszcze quiz, kierownik Izabela Mazur zadawała pytania dotyczące przeczytanych lektur i jak się okazało znajomość tekstów była bardzo dobra. Kierownik biblioteki zachęcała także do skorzystania z lekcji bibliotecznych w MiGBP w Prudniku, na temat twórczości Marii Konopnickiej. W bibliotece przygotowana została przy tej okazji prezentacja dotycząca polskiej pisarki.

Relacja ze spotkania także w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here