Kamień Olbrzyma ponownie na swoim miejscu

1

Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej (SMZB) nie tylko przywrócili do społecznej pamięci dawną legendę o Olbrzymie z Kemafiny, ale i obiekt z nim związany – potężny kamień.

Stojący pierwotnie w Parku Miejskim głaz w 1985 r. przeniesiony został na Rynek, gdzie pełnił rolę pomnika. Potem, na początku lat 2000., w związku z remontem placu, przeniesiono go na niewielki skwer na skrzyżowaniu ul. Prudnickiej i Czarnej. W końcu, staraniem Stowarzyszeni Miłośników Ziemi Bialskiej, w ramach realizowanego projektu z programu Lokalnej Grupy Działania „Bory Niemodlińskie” – „Działaj Lokalnie”, kamień wrócił do parku.

(fot. Andrzej Dereń)

Waldemar Hamerla, prezes SMZB, wspomina, że dawniej było to popularne miejsce spotkań, mówiło się: „przy kamieniu w parku” i każdy wiedział, gdzie to jest. Skąd się tam wziął?

W środę 28 września zorganizowano podsumowanie projektu z wizytą w miejscach obecnego i poprzedniego położenia głazu. Miał być jeszcze spacer na Kemafinę (obecnie osiedle w rejonie ul. ks. Koziołka), ale ze względu na padający deszcz, uczestnicy spotkania od razu udali się na łowisko „W Dolinie Białej”, gdzie poczęstowani zostali miejscowym specjałem – pstrągiem.

Więcej na ten temat przeczytać będzie można w wydaniu Tygodnika Prudnickiego z 5.10.2022 r.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here