[FOTO/WIDEO] Herkulesowe wyzwanie Hyuka Lee

2

To był Chopin najwyższej klasy. We wtorkowy wieczór (20 września) – w ramach 30. Śląskiego Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena w Głogówku – recital fortepianowy zaprezentował Koreańczyk Hyuk Lee.

Młody (22 lata), utalentowany artysta, nie tylko dał popis muzycznych umiejętności, ale i okazał promieniującą na publiczność uprzejmość. W przerwach między utworami z jego twarzy nie znikał uśmiech i aż cztery raz dał się namówić na bisy. Prowadzący recital Oskar Koziołek Goetz zachęcał do rozmowy z muzykiem po koncercie.

Hyuk Lee uczył się 4 lata w Konserwatorium Moskiewskim w klasie fortepianu prof. Władimira Owczynnikowa, ale w wyniku inwazji Rosji na Ukrainę, w czerwcu, zdecydował się opuścić kraj na Wschodzie. Aktualnie kontynuuje studia w l’Ecole Normale de Musigue w Paryżu w klasie prof. Mariana Rybickiego i mieszka w Polsce. Przez trzy miesiące zdążył nauczyć się języka polskiego.

Mimo młodego wieku ma za sobą udział w prestiżowych konkursach fortepianowych. Jest finalistą 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 2021 roku.

– Ewenementem dzisiejszego koncertu jest niewątpliwie zagranie dwóch sonat Chopina w ramach jednego recitalu. Jest to dla pianisty wyzwaniem iście herkulesowym, wymagającym ogromnego wysiłku mentalnego, technicznego oraz emocjonalnego – napisał w programie festiwalu prof. Adam Wibrowski. Recital Koreańczyka z pewnością będzie należał do jednego z najciekawszych koncertów tegorocznej edycji głogóweckiego festiwalu.

Koncert odbył się w sali widowiskowej Centrum Kultury, która na czas recitalu wypełniła się w znacznej części publicznością. Chopinowski program oraz klasa artysty przyciągnęły do Głogówka między innymi zorganizowane grupy nauczycieli i uczniów ze szkół muzycznych w Prudniku i Głubczycach.

Organizatorami 30. Festiwalu im. Ludwiga van Beethovena są: Gmina Głogówek i Muzeum Regionalne w Głogówku, a dyrektorem festiwalu Aleksander Devosges Cuber.

Kolejny koncert festiwalowy już w czwartek 22 września.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here