Do strażackich komend dostarczono tabletki z jodkiem potasu

7
(fot. Piotr Kulczyk)

Komendy Państwowej Straży Pożarnej w całej Polsce otrzymały zapasy tabletek z jodkiem potasu. To reakcja Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na trudną sytuacją panującą w rejonie Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Ukrainie.

Kilka miesięcy temu rejon elektrowni, znajdującej się we wschodniej części Ukrainy, został zajęty przez wojska agresora – rosyjskie. Od tego czasu zagrożone jest funkcjonowanie elektrowni, na różne sposoby, od uderzeń militarnych w bezpośrednim sąsiedztwie, do czasowych braków w dostępie do energii elektrycznej. Taka sytuacja wywołuje ogromne zaniepokojenie nie tylko w Kijowie, ale również w Unii Europejskiej, której kraje zachowały w pamięci konsekwencje Czarnobyla w 1986 r.

Niepewna sytuacja sprawiła, że polskie MSWiA podjęło decyzję o zapobiegawczym przygotowaniu zapasów tabletek z jodkiem potasu, który wydaje się w sytuacji zagrożenia skażeniem promieniotwórczym. Lek ma być dostępny dla każdego mieszkańca.

Tymczasem 19 września media poinformowały o wycieku w elektrowni jądrowej Isar w niemieckiej Bawarii. Nie stanowi on jednak zagrożenia dla środowiska. Nasz zachodni sąsiad prowadzi politykę całkowitego odstąpienia od energii z atomu, jednak wskutek niepewności energetycznej na świecie, kierunek ten może być co najmniej wstrzymany, jeśli nie zaniechany. Z kolei Polska od kilkudziesięciu lat, z różnym natężeniem, czyni starania w kierunku uruchomienia elektrowni atomowej. Jeszcze w okresie PRL-u w pomorskim Żarnowcu rozpoczęto budowę takiego zakładu, jednak inwestycji nie zakończono.

Polska Agencja Atomistyki na bieżąco monitoruje sytuację radiacyjną nad krajem i na razie nie stwierdza żadnych zagrożeń. Oby więc tabletki z jodkiem potasu doczekały okresu przeterminowania.

7 KOMENTARZE

  1. Pisanie „w Ukrainie” jest obraźliwe dla Polaków i polskiego dziedzictwa i sprzeczne z zasadami języka polskiego. Ja i wszyscy inni zawsze mówili „na Ukrainie” i żadna lewicowa propaganda tego nie zmieni.
    A co do tej sytuacji – gdyby Bóg chciał, żebyśmy mieli atom to sam by nam go dał. Atom stworzył człowiek i w przyszłości za to zapłaci.

  2. Malo kto pamieta rok 1986, gdy pierwszy raz „pierdyknol ” Czarnobyl ,plyn Lugola podano 18,5 milonom polakow , I to ze sporym opoznieniem,!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here