Co obejmuje ubezpieczenie grupowe na życie?

0

Polisa grupowa to ubezpieczenie, na którego zakup mogą zdecydować się pracownicy w swoim miejscu pracy. Ze względu na to, że przystępuje do niego na raz wiele osób, cena takiej polisy jest niższa niż w przypadku ubezpieczenia indywidualnego. Jeśli zastanawiasz się nad takim rodzajem ochrony, powinieneś wiedzieć, co dokładnie obejmuje oraz jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.

Polisa grupowa jest produktem, którego nie można modyfikować. Oznacza to w praktyce, że osoba do niej przystępująca nie może modyfikować w dowolny sposób sumy ubezpieczenia, zmodyfikować zakresu ochrony lub czasu trwania. Wiąże się to jednak z tym, że wysokość składki jest dość niska, co wpływa na popularność takiego ubezpieczenia. Bardzo często jest ono jednym z dodatkowych benefitów pozapłacowych oferowanych przez pracodawcę. Sprawdź, co musisz wiedzieć o polisie grupowej, zanim zdecydujesz się do niej dołączyć.

Jak działa grupowa polisa na życie?

Ubezpieczenie grupowe na życie to polisa, do której jednocześnie przystępuje wiele osób. Dzięki temu towarzystwa je oferujące są w stanie zapewnić niższą cenę dla każdej z nich. Najczęściej umożliwiają one wybór jeden z kilku opcji, które różnią się od siebie sumą ubezpieczenia. Co ważne, zakres ochrony w każdym przypadku jest taki sam. Wybierając opcję z wyższą sumą, można liczyć jednak na wypłatę wyższego odszkodowania, jeśli zajdą przewidziane w umowie okoliczności uprawniające do jego otrzymania.

Wypłata odszkodowania z polisy grupowej możliwa jest najczęściej, gdy:

  • pracownik poważnie zachoruje,
  • dojdzie do nieszczęśliwego wypadku,
  • konieczna będzie hospitalizacja,
  • pracownik umrze.

Ogromną zaletą takiego ubezpieczenia jest nie tylko szeroki zakres ochrony, ale i to, że składki odprowadza pracodawca bezpośrednio z pensji pracownika. Nie musi on więc zajmować się tym samodzielnie.

W przypadku polis grupowych środki finansowe wypłacane są najczęściej również wtedy, gdy pracownik jest niezdolny do dalszej pracy, urodzi mu się dziecko bądź osoba z najbliższej rodziny umrze. Zakres ochrony jest więc dość szeroki.

Jak wybrać polisę grupową?

Wysokość składki takiego ubezpieczenia zależy głównie do tego, jaką ofertę wybierze pracodawca. Bardzo często zdarza się, że pracownicy mają do wyboru kilka towarzystw i mogą podjąć decyzję, która oferta jest dla nich najbardziej atrakcyjna. W takim wyborze pomocny może być ranking firm ubezpieczeniowych, w którym znaleźć można najważniejsze informacje zarówno o towarzystwie, jak i o zakresie ochrony czy konkretnych wyłączeniach odpowiedzialności. Niektóre firmy ubezpieczeniowe oferują także otwarte polisy na życie, co oznacza, że można do nich dołączyć, nie będąc zatrudnionym w żadnej firmie. Jest to świetne rozwiązanie dla osób, które nie pracują, ale chcą przystąpić do takiego ubezpieczenia.

Poszukując ubezpieczenia na życie, zdecydowanie warto pomyśleć o polisie grupowej. Daje ona szeroki zakres ochrony, a jej składka jest zazwyczaj niższa niż w przypadku ubezpieczenia kupowanego indywidualnie.

— MATERIAŁ PARTNERA —

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here