Ballady i romanse

2
(fot. Grzegorz Weigt)

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nawiązując do tego, „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza zostały lekturą 11. odsłony Narodowego Czytania. Z okazji Narodowego Czytania Prezydent RP Andrzej Duda skierował przesłanie, zachęcając do współtworzenia akcji: – Dwieście lat temu w Wilnie zostały wydane Ballady i romanse Adama Mickiewicza – zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm. Młodzieńcze, a jednocześnie bardzo dojrzałe wiersze okazały się przełomowe i dzisiaj trudno wyobrazić sobie bez nich dalsze dzieje naszej literatury. (…) Romantyzm to istota polskości i fundament nowoczesnej tożsamości naszego narodu. To epoka zmagań z zaborcą, utrwalona w biografii Adama Mickiewicza oraz tych wszystkich polskich patriotów, uczestników tajnych stowarzyszeń i powstań, działaczy emigracyjnych i spiskowców, którzy na różne sposoby, w kraju i na obczyźnie, czynem i słowem toczyli bój o suwerenną Rzeczpospolitą.

Finał akcji odbył się w sobotę 3 września. Jednocześnie trwają w całej Polsce, także na ziemi prudnickiej wydarzenia związane z Narodowym Czytaniem. W Prudniku taka akcja została przeprowadzona w poniedziałek 5 września. W ogrodzie Miejskiej i Gminnej Biblioteki Publicznej w Prudniku spotkano się przy lekturze „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza. W lekturę wprowadziła jak zawsze, niezastąpiona Zofia Zeprzałka-Krzemień. Wraz z nią fragmenty utworów („Świtezianka”, „Pani Twardowska”, „Kurhanek Maryli”, „Romantyczność”, „Pierwiosnek”) polskiego wieszcza czytali: starosta prudnicki Radosław Roszkowski, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, przewodnicza Rady Miejskiej w Prudniku Alicja Isalska, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Prudniku Edward Mazur, dyrektor Agencji Sportu i Promocji w Prudniku Małgorzata Halek, dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej w Prudniku Sylwia Gawłowska, dyrektor Muzeum Ziemi Prudnickiej Marcin Husak, prudnicka poetka Zofia Kulig oraz Angelika Mocha, Jagoda Ciszewska, Bartosz Rebech z Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 1 w Prudniku (opiekun Joanna Dominiak).

Za spotkanie zaprosili pracownicy prudnickiej biblioteki z kierownik Izabela Mazur, przy wsparciu pracowników Kina Diana oraz Prudnickiego Ośrodka Kultury. Było dość miejsca w pięknym otoczeniu, kotyliony, pieczęcie kolejnych akcji i duża publiczność: młodzież z prudnickich szkół oraz prudniccy seniorzy, także poeci: Daniela Długosz-Penca, Wojciech Ossoliński oraz Marek Karp. Obok wymienionych, wśród gości Narodowego Czytania byli: dyrektor Gminnego Zarządu Oświaty i Wychowania w Prudniku Maria Strońska, Bożena Tokar-Matkowska z Uniwersytetu Złotego Wieku Pokolenia, Krystyna Mielecka z Klubu Seniora „Ławeczka”, Agnieszka Stanisz z Klubu Senior +.

Co ważne, w spotkaniu z polską literaturą wzięła udział młodzież ze szkół: Zespół Szkół Ogólnokształcących numer 1 w Prudniku, Zespół Szkół Medycznych w Prudniku (opiekun Krystyna Krzyżowska), Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Prudniku (Małgorzata Matczak), Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Prudniku (Alicja Główka oraz Aleksandra Zięba), Publiczna Szkoła Podstawowa nr 4 w Prudniku (Patrycja Kobiałka).

2 KOMENTARZE

  1. No dobra, akcja fajna, ale co z tą fontanną w środku? To miała być fontanna, prawda? Tylko nie mówcie, że jest źle zrobiona, bo nie uwierzę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here