Polsko-czeska sztuka

1

Dwudniowy plener malarski i wystawa w Gminnym Ośrodku Kultury w Walcach to kolejne elementy realizowanego projektu „Artystyczne Inspiracje”.

W czwartek 15 września dzieci z Polski (ognisko plastyczne przy GOK Walce) i Rep. Czeskiej (Artystyczna Szkoła Podstawowa w Jeseniku) wzięły udział w plenerze w pałacu i parku w Rozkochowie. To była pierwsza tego typu inicjatywa artystyczna w tym miejscu, od kiedy właścicielem zabytku jest Grzegorz Wnęk, czyli od stycznia 2021 r. Co prawda w pałacu prezentowano już wystawy malarskie (między innymi Małgorzaty Kotysz z Głogowca), jednak nie były one efektem plenerów.

(fot. Piotr Kulczyk)

W drugim dniu plenerów (16 września) młodzi artyści szukali inspiracji w zabytkowej zabudowie Muzeum Wsi Opolskiej w Opolu-Bierkowicach.

Uzupełnieniem plenerów był wernisaż wystawy prac czeskich artystów związanych ze wspomnianą już szkołą w Jeseniku „Progres”, w holu waleckiego ośrodka kultury (15 września). Swoje prace zaprezentowały: Anna Kuchejdová, Alena Maciková, Klara Turková, Nela Gricová i Monika Bandiková. Wernisaż poprowadził dyrektor GOK Rafał Magosz. Wystawę można oglądać do listopada.

Projekt „Artystyczne Inspiracje” jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa PRZEKRACZAMY GRANICE.

(fot. GOK Walce)
(fot. Piotr Kulczyk)

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here