Polska Grupa Górnicza podniosła ceny węgla

5
(fot. Andrzej Dereń)

Spółka Polska Grupa Górnicza opublikowała na swojej stronie nowe ceny węgla. Tona ekogroszku kosztuje teraz o około 400 zł więcej w porównaniu z dotychczasowymi cenami. To i tak połowa problemu, bo internetowy sklep PGG jest pusty, a przy wszystkich rodzajach węgla jest informacja o braku towaru.

Węgiel wystawiany jest do sprzedaży dwa razy w tygodniu (wtorek i czwartek) i dostępny jest do wyczerpania zapasów.

Tona węgla z polskich kopalni kosztuje obecnie od 1180, a ekogroszku od 1420 zł. Gdyby takie ceny uzyskiwali odbiorcy detaliczni, to byliby szczęśliwi. Ci jednak korzystają przede wszystkich z komercyjnych składów opału, które jeśli nie są puste, to oferują węgiel w cenach co najmniej trzy razy wyższych od tych z PGG.

E-sklep PGG świeci pustkami (il. pgg.pl)

– Konieczność ujednolicenia cen węgla dla gospodarstw domowych w PGG S.A. wymuszona została drastycznym wzrostem kosztów produkcji od początku 2022 r. – tłumaczy wyższe ceny spółka PGG. – Na rynku skokowo podrożała m.in. stal niezbędna w kopalniach do zbrojenia wyrobisk (spółka zapłaci za nią aż o 78 proc. więcej niż przed rokiem). Znacznie droższa jest także energia elektryczna i paliwa a także usługi dla zakładów górniczych. Według prognoz techniczno-ekonomicznych w PGG S.A. wydatki będą w tym roku aż o 2,4 mld zł większe niż rok wcześniej.

Nadchodzący okres grzewczy będzie jednym z najtrudniejszych w najnowszej historii Polski ze względu na braki surowca, horrendalne ceny opału i nadal słabo rozwiniętą energetykę opartą na źródłach odnawialnych. Ze względu na oszczędności do łask wróci palenie śmieciami, co nie będzie bez wpływu na stan środowiska i zdrowie mieszkańców.

5 KOMENTARZE

  1. A Kogo to obchodzi ze ludzie nie beda mieli czym palic, albo beda palić smieciami, meblami butami itp. Wazne ze sobie podwyzki przyznali a szary polak niech dalej zapitala za 2 tys i niech przymiera glodem i zimnem. Pojdziemy sie grzac w zimie do ratusza albo powiatu bo tam co zime 27stopni tylko szkoda ze do 14:00 czynne

  2. Jeżeli ludzi stać to czemu mieliby nie podnieść cen? Im bogatsze państwo tym wyższe ceny. Niemcy jak przyjeżdżają do Polski to się dziwią jak tu wszystko jest tanie.

    • He, he. Medal w dziedzinie ekonomii. Chyba oderwałeś się od rzeczywistości i nie dostrzegasz, ile wokół jest biedy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here