Pierwsza taka inwestycja w gminie Prudnik od wielu lat

8

Ostatnie wielorodzinne budynki mieszkalne powstały w Prudniku na ulicach Damrota i Powstańców Śląskich i było to na początku lat 90-tych ubiegłego wieku.

– Rozwój miasta to nie tylko miejsca pracy, ale także dogodne i nowoczesne mieszkania, stąd decyzja o budowie mieszkań przez Prudnickie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz o dołączeniu przez gminę Prudnik do Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych. Wynikiem tych działań będzie powstanie nowego osiedla mieszkaniowego z 200 nowoczesnymi mieszkaniami. Pierwszy etap realizowany przez TBS zakłada budowę 16 mieszkań. Zapraszam do składania wniosków – mówi Grzegorz Zawiślak, burmistrz Prudnika.

Budynek składać się będzie z czterech kondygnacji nadziemnych, na których zlokalizowanych będzie 16 lokali mieszkalnych oraz jednej kondygnacji podziemnej. Na każdej kondygnacji nadziemnej zlokalizowane zostaną 2 mieszkania dwupokojowe o powierzchni od 48,74 do 59,94 m2 oraz 2 mieszkania trzypokojowe o powierzchni od 69,38 do 74,12 m2.

(il. Gmina Prudnik)

Przy realizacji planowanej inwestycji w rejonie ulic Fränkla i Skowrońskiego wykorzystane będzie jednoczesne wsparcie z trzech rządowych programów. Po zrealizowaniu inwestycji najemcy mieszkań będą mogli skorzystać z programu umożliwiającego pomoc państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania w formie dopłat do czynszu. Łącznie na zasadach dofinansowania inwestycji preferencyjnym kredytem z BGK oraz bezzwrotnego wsparcia z programów rządowych Prudnickie TBS i gmina Prudnik pozyska ponad 7,7 mln zł. Inwestycja ma się rozpocząć do końca 2022 r., natomiast planowany termin zakończenia to lipiec 2024 r.

Nabór na mieszkania rozpocznie się 19 sierpnia i potrwa do 19 września

W związku z planem rozpoczęcia inwestycji gmina Prudnik ogłasza nabór osób zainteresowanych najmem lokali mieszkalnych w budynku Fränkla 1. Nabór rozpocznie się 19 sierpnia i potrwa do 19 września. Podstawą do wzięcia udziału w naborze jest poprawnie wypełniony wniosek. Poniżej znajdują się najważniejsze informacje o wnioskach oraz planowanej inwestycji

Skąd pobrać wnioski?

Wnioski w wersji papierowej będą do pobrania w Biurze Podawczym Urzędu Miejskiego w Prudniku przy ul. Kościuszki 3 oraz w siedzibie Prudnickiego TBS przy ul. Mickiewicz 7. Dodatkowo wnioski będą dostępne w wersji elektronicznej na stronach: www.prudnik.pl oraz www.tbsprudnik.pl. Uzupełnione wnioski należy złożyć w Urzędzie Miejskim.

Kto może zostać najemcą?

Prawo do ubiegania się o najem lokalu mieszkalnego mają wnioskodawcy, których średni miesięczny dochód gospodarstwa domowego w roku poprzedzającym rok,
w którym zawierana jest umowa najmu lokalu mieszkalnego, nie przekracza:

  • 5.096,28 zł w gospodarstwie jednoosobowym;
  • 7.134,80 zł w gospodarstwie dwuosobowym;
  • 9.852,81 zł w gospodarstwie trzyosobowym;
  • 11.551,58 zł w gospodarstwie czteroosobowym;
  • 15.594,64 zł w gospodarstwie pięcioosobowym.

Kryteria pierwszeństwa określone zostały w Uchwale Nr LXII/ 1123/2022 Rady Miejskiej w Prudniku z dnia 26 maja 2022 r. w sprawie zasad przeprowadzania naboru wniosków o zawarcie umowy najmu lokalu mieszkalnego, co do którego mogą być stosowane dopłaty do czynszu w ramach pomocy państwa, w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. Konieczna jest także wpłata partycypacyjna w wysokości 30% planowanych kosztów inwestycji. Kwota partycypacji po jej waloryzacji jest zwrotna w przypadku wypowiedzenia umowy najmu i przekazaniu mieszkania do Prudnickiego TBS. Zwaloryzowana kwota partycypacji jest brana również pod uwagę i zaliczona do ceny mieszkania w przypadku złożenia wniosku o jego wykup. Wpłata kaucji jest również obowiązkowa i podlega zwrotowi w zwaloryzowanej wielkości w przypadkach jak wyżej dla partycypacji.

Jaka będzie wysokość czynszu?

W przypadku lokali mieszkalnych wybudowanych przy wykorzystaniu finansowania zwrotnego i wsparcia z Funduszu Dopłat BGK oraz Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa, czynsz najmu w skali roku nie może przekroczyć 4% wartości odtworzeniowej lokalu ustalanej przez Wojewodę Opolskiego. Maksymalna stawka czynszu najmu nie może być aktualnie wyższa niż 16,05 zł/m2.

Ile wyniesie kwota partycypacji?

Wysokość partycypacji wyliczona dla szacowanych kosztów inwestycji wynosi: 7.460,49 zł/m2 powierzchni lokalu. Dla najmniejszego mieszkania o powierzchni 48,74 m2 wynosi: 109.089,43 zł. Dla największego mieszkania o powierzchni 74,12 m2 wynosi: 165.891,68 zł.

Jaki będzie standard wykończenia lokali?

Mieszkania zaprojektowano w sposób zapewniający optymalne wykorzystanie powierzchni użytkowej. Ściany wykończone tynkiem gipsowym,  pomalowane na biało. W łazienkach ściany wyłożone glazurą. W kuchni wyłożony glazurą pas ochronny, szer. ok 60 cm pomiędzy szafkami oraz ścianą przy zlewozmywaku. Na podłogach w kuchniach, przedpokojach i łazienkach gres, a w pokojach panele podłogowe. Łazienki wyposażone w wannę lub w brodzik, umywalkę i misę ustępową typu kompakt, zawory do podłączenia pralki. Kuchnia lub aneks kuchenny wyposażone w czteropalnikową kuchenkę elektryczną z piekarnikiem oraz zlewozmywak z szafką. W kuchni i łazience zamontowane baterie z głowicą standardową.

Stolarka drzwiowa standardowa płycinowa w okleinie drewnopodobnej z ościeżnicami oraz drzwi wejściowe do lokali mieszkalnych, antywłamaniowe klasy C. Centralne zaopatrzenie w ogrzewanie, ciepłą i zimną wodę. Stolarka okienna PCV szklona szkłem zespolonym, parapety wewnętrzne z konglomeratów. We wszystkich pomieszczeniach zamontowany zostanie osprzęt elektryczny, instalacja RTV, szerokopasmowy Internet, instalacja dzwonkowa, domofon.

Szczegółowe informacje i sam wniosek już wkrótce dostępne na stronach www: prudnik.pl oraz tbsprudnik.pl

8 KOMENTARZE

  1. I 140tys PLN partycypacji kosztów od osoby zainteresowanej ,a Prudnicki TBS startuje do inwestycji mając samemu 300tys PLN , wałek jak chu… Ludzie nie dajcie się w to wmanewrować , będziecie płacić horrendalne czynsze , które systematycznie będą wam rosły razem z ratą kredytu po podniesieniu stóp procentowych.

  2. Cenna inicjatywa, szkoda że tak mało i tak późno. Takie budownictwo powinno być realizowane na bieżąco, co może choć trochę zatrzymałoby depopulację miasta.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here