Nieprawidłowe parkowanie – policjanci przypominają o konsekwencjach

11
(fot. KPP Prudnik)

W ostatnim czasie do prudnickich policjantów dociera coraz więcej zgłoszeń o nieprawidłowym parkowaniu pojazdów. Niestosowanie się do znaków drogowych, parkowanie w rejonie skrzyżowania, czy przejść dla pieszych, zastawianie wjazdów oraz parkowanie pojazdów na chodnikach lub miejscach dla osób niepełnosprawnych – to najczęstsze z nich informują policjanci.

Informacje o nieprawidłowym parkowaniu do policjantów wpływają za pomocą poczty elektronicznej, Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa (79 zgłoszeń), a także osobiście od mieszkańców, którzy informują o popełnionych wykroczeniach. Wobec kierowców nie stosujących się do przepisów, policjanci wyciągają konsekwencje prawne. Niejednokrotnie, podczas zgłoszonej interwencji związanej z nieprawidłowym parkowaniem, policjanci ujawniają kilka podobnych wykroczeń. Dlatego, policjanci zwracają się z apelem do kierowców o parkowanie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Pamiętajmy, aby nie parkować w miejscach objętych zakazem, zaparkować samochód tak, by nie utrudniał przejścia pieszym lub nie tarasował wjazdu na posesję. Nie dopuszczalne jest parkowanie w miejscach przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych. Przypominamy o przepisach obowiązujących w kwestii parkowania.

Mandat karny w wysokości 100 złotych grozi za parkowanie:
• na chodniku, drodze dla rowerów
• poza wyznaczonym miejscem w strefie zamieszkania,
• przy lewej krawędzi drogi (poza wyjątkami),
• w odległości mniejszej niż 15 metrów od znaku oznaczającego przystanek autobusowy.

Mandat karny w wysokości od 100 złotych do 300 złotych grozi za parkowanie:
• w warunkach, gdy auto jest niewidoczne lub utrudnia ruch,
• na przejściu dla pieszych (także w odległości mniejszej niż 10 metrów przed lub za),
• na przejeździe kolejowym, tramwajowym, na skrzyżowaniu (oraz w odległości mniejszej niż 10 m od przejazdu lub skrzyżowania)

Przypominamy również, że „Niebieska koperta”, czyli miejsce dla ludzi z niepełnosprawnościami, przeznaczona jest dla posiadaczy karty parkingowej lub osób, które ich przewożą, ale tylko i wyłącznie wtedy, gdy przewożą pasażera z niepełnosprawnościami.
Za parkowanie na „kopercie” przez osobę do tego nieuprawnioną mandat wynosi 800 złotych. Z kolei za posługiwanie się cudzą kartą taryfikator przewiduje mandat w wysokości 1200 złotych. (za: KPP Prudnik)

(fot. KPP Prudnik)
(fot. KPP Prudnik)
(fot. KPP Prudnik)

11 KOMENTARZE

 1. To dkaczego na osiedlu Jesionowe Wzgorze mimo zakazów samochody stoją gdzie chcą i kiedy chcą i nikt nic z tym nie robi… czasem smieciarka trąbi 10 minut zeby szanowny właściciel zechciał przeparkować swój samochód. Wsrod tych źle parkujacych są osoby pracujące wbprudnickich urzędach bo znambi aż cholera mnie bierze że im wolno

 2. Prudnik to już patologiczna banda kapusi, donosicieli, konfidentów i sygnalistów wszelkiej maści. WSTYD !!! RODZICE UCZYLI WAS DONOSIĆ ? SPRAWIA WAM TO PRZYJEMNOŚĆ ? Najgorsze miasto jakie znam jeżeli chodzi o rozwiązania w ruchu drogowym. Szerokie chodniki po których nikt nie chodzi, ścieżki rowerowe po których nie jeżdżą rowerzyści. Wąskie jezdnie. Totalnie złe rozwiązania komunikacyjne nieodpowiadające zapotrzebowaniu społeczeństwa. Ulice zawalone samochodami i przepychanie się jak na Grunwaldzkiej czy Młyńskiej. Do tego zmniejszanie ilości miejsc parkingowych. Chore miasto. A ludzie są dla siebie jak węże. Źle się żyje w takich warunkach.

  • To prawda ludzie są dla siebie jak węże jak wilki przyjemność sprawia im robienie komuś krzywdy przez gadanie obgadywanie oczernianie a najgorsze jest to że ci ludzie są przekonani o swojej świętości i chodzą do kościoła wychodząc z niego robią to samo… brzydzę sie tym… źle sie tu żyje

  • Niezalogowany to ty chyba człowieku poza granicami Prudnika nie byłeś i nie widziałeś jak wyglądają rozwiązania w innych miastach. Boli cię ze w Prudniku są ścieżki rowerowe ? że da się dojechać rowerem do Mosznej a nawet dalej ? , że mamy piękne drogi w mieście ? i poza miastem ? Na Młyńskiej zrobiono (od strony podwórza) przepiękne parkingi tyle tylko że jeśli ktoś jest leń to auto będzie parkować pod swoim oknem na ulicy. Ulice zawalone autami to wina kierowców którzy jakby mogli to swoim autem wjechaliby na klatkę schodową lub do mieszkania. Na ulicy Kolejowej to samo. Kto normalny robi z pasa ruchu parking !!!! Tam z tyłu na kolejowej można zrobić przepiękne parkingi zbiorowe ale komu się chce ? Mentalność prudniczan jest okropna a rozwiązania mamy bardzo dobre. Przejedź się do innego miasta gdzie masz wąskie uliczki i brak miejsc parkingowych a w Prudniku masz dużo miejsc tzw. parkingów zbiorczych, mamy bardzo ładne zadbane drogi (jedne z lepszych w Polsce). W Prudniku to tylko ludzie potrafią narzekać a od siebie nic nie dają. I to nie miasto jest chore, takich mamy ludzi w Prudniku którzy nie liczą się z innymi, ważne ze ja Pan i władcza na złość zaparkuje na pasie ruchu który nie jest do tego przeznaczony. Taka sytuacja jest na Grunwaldzkiej, Kościuszki, Kolejowej, czy Andersa (gdzie na Andersa działkowcy sobie zrobili też parking na nowej drodze … czy to jest normalne ? dlaczego działkowcy nie parkują sobie koło kościoła na Skowrońskiego na dużym parkingu zbiorczym ? bo im się nie chce wolą uprzykrzyć przemieszczanie się nową drogą życie innym kierowcom).

   • @Chłop, 100% racji. @Niezalogowany chyba w domu siedzi, skoro nie widzi, ile osób korzysta w mieście z rowerów. I jest ich coraz więcej na szczęście, bo mija moda na jeżdżenie autami 300 metrów do sklepu, kościoła i pracy. Zresztą jest drożyzna i droga benzyna. Parkowanie. Wystarczy pojechać do pierwszego lepszego kraju typu Włochy, czy Niemcy, by się przekonać, jak wyglądają prawdziwe problemy z parkowaniem. U nas są luksusy. Kolejowa, czy Andersa – tam nie ma innego wyjścia, jak zakazać parkowania, bo jezdnia jest za wąska. Kierowca łamie przepisy, jeśli parkuje samochód uniemożliwiając innemu kierowcy bezpieczny przejazd, a tak tam się teraz dzieje, gdy kierowcy zmuszeni są do przekraczania linii ciągłej. @niezalogowany, sam jesteś wężem, skoro tak opluwasz mieszkańców i swoje miasto.

 3. Panowie i Panie policjantki! Więcej takich akcji! Źle parkujący czują się bezkarni, bo na ogół robią to bez żadnych konsekwencji. Regularna łapanka nauczy. Na początku będą nerwy i złość, ale się przyzwyczają i będzie porządek.

 4. Tu gdzie ta toyota biała stoi (na zdjęciu) niedaleko ulicy Nowej a na tyłach ul. Kombatantów, nadal ludzie sobie drwią z prawa i parkują robiąc z wysepki i obszaru wyłączonego z ruchu, parking. Proszę o ukaranie tych osób które mają gdzieś przepisy i innych uczestników ruchu. Proszę o ukaranie wszystkich którzy stoją na wysepce na tyłach ulicy kombatantów na największym osiedlu w Prudniku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here