Festiwal Barwy Romskiego Szczęścia w Prudniku

2
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 26 sierpnia podczas Festiwalu Barwy Romskiego Szczęścia wystąpili w Prudniku: Romani Bacht, Senior Bacht, Romano Kier, Mateusz Łakatosz i Sara Czureja Band. Festiwal prowadziła Aneta Lissy-Kluczny. Festiwal zorganizowali: Stowarzyszenie Kultury i Edukacji Romów KiER oraz Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej. Głównym inspiratorem i organizatorem przedsięwzięcia jest jak zawsze Lucyna Mirga, pracująca w POK-u, m.in. prowadząca zespoły występujące na tym festiwalu i innych przeglądach. Festiwal został dofinansowany z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w ramach realizacji zadań publicznych mających na celu ochronę, zachowanie i rozwój tożsamości kulturowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz zachowanie i rozwój języka regionalnego.

Spotkanie z muzyką Romów otworzyli: dyrektor POKiBP Sylwia Gawłowska, Lucyna Mirga i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Prudniku Edward Mazur.

Gwiazda wieczoru, czyli Sara Czureja Band przyjechali do Prudnika aż ze Szczecina. Na scenie plenerowej w ogrodzie Pałacu Fränkla mogliśmy oglądać i słuchać wykonawców: Sara Czureja-Łakatosz – śpiew, cymbały węgierskie, Miklosz Marek Czureja – fortepian, Roman Łakatosz – śpiew i Mateusz Łakatosz – skrzypce.

Liderką zespołu jest Sara Czureja-Łakatosz  – jedyna w Polsce wirtuozka gry na cymbałach węgierskich. Jest laureatką wielu prestiżowych nagród, takich jak stypendium Miasta Poznania w dziedzinie kultury, czy nagroda Business and Woman Professional Club. Jest finalistką konkursu Młoda Polska MKiDN oraz zdobywczynią I nagrody w konkursie Programu 2 Telewizji Polskiej Dolina Kreatywna.

Relacja z festiwalu w najbliższym numerze „Tygodnika Prudnickiego”.

2 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here