Winny również starosta? R. Roszkowski: Radny Kolbek stara się leczyć swoje kompleksy, urazy i deficyty

10
(fot. Damian Wicher)

Do Prokuratury Rejonowej w Prudniku wpłynęło zawiadomienie o domniemanych nieprawidłowościach w Prudnickim Centrum Medycznym.  

Radni Prawa i Sprawiedliwości: Dariusz Kolbek, Józef Meleszko, Ryszard Kwiatkowski, Bożena Wróblewska i Ewelina Langfort domagają się pociągnięcia do odpowiedzialności m.in. byłego prezesa, główną księgową oraz członków Rady Nadzorczej PCM, a także Zarząd Powiatu w osobach: Radosław Roszkowski, Janusz Siano, Dragomir Rudy, Joachim Kosz i Alicja Zawiślak.   

– Skutkiem niegospodarności jest bardzo wysoki deficyt finansowy spółki – czytamy w piśmie. – Na spotkaniu przedstawicieli Rady Nadzorczej PCM z radnymi poinformowano nas o stratach spółki na ok. 2,3 mln zł. Spotkanie to było nagrywane i sporządzona z niego notatka. Na spotkaniu tym postępowanie odwołanego prezesa nazwano oszustwem. Były prezes mówił wcześniej, że Covid przyniósł PCM straty, natomiast starosta Radosław Roszkowski powiedział, że Covid przyniósł zysk dla PCM. Starosta poinformował też zebranych, że prezes nie informował albo ukrywał prawdę o sytuacji PCM. Po bardzo krótkim czasie, tj. ok. miesiącu straty te wzrosły do prawie 5 mln zł.  Są one głównie wynikiem niekorzystnie zawartych umów o pracę, szczególnie z lekarzami.

Lekarze rekordziści zarabiali w PCM ponad 100 tys. zł miesięcznie. W kuluarach mówi się nawet o 200 tysiącach!

– Inicjatorem zawiadomienia jest, niewątpliwie, Dariusz Kolbek, który stara się w ten sposób leczyć swoje kompleksy, urazy i deficyty – komentuje dla „TP” starosta Radosław Roszkowski. – Ale oczywiście ma do tego prawo, a my nie mamy nic do ukrycia. Pozostałym radnym PiS się dziwię. Idąc tym tropem powinni siebie dopisać. Oni również zostali wprowadzeni przez prezesa w błąd. Zarząd Powiatu dopełnił należytej staranności w próbach pozyskania informacji o sytuacji spółki w całym 2021 roku. Nie mieliśmy natomiast możliwości weryfikacji rzetelności przekazywanych oficjalnie przez prezesa danych.

Doniesienie do organów ścigania ma złożyć także Zarząd Powiatu. Chodzi o możliwość popełnienia przestępstwa przez byłego prezesa oraz dyrektora ds. medycznych Prudnickiego Centrum Medycznego.

– Uznaliśmy, że doszło prawdopodobnie do działań na szkodę spółki. Pojawiają się nowe fakty, które nas niepokoją i utwierdzają w tym, że jednak sprawa w prokuraturze jest wręcz konieczna – mówił na ostatniej sesji RP wicestarosta Janusz Siano.

10 KOMENTARZE

 1. Ja myślę ze autor artykułu albo sie pomylił o jedno zero – nie chodzi ze lekarze rekordziści zarabiali ponad 100.000 zł na miesiąc tylko chyba że zarabiają ponad 10.000 zł na miesiąc lub te 100.000 zł to zarobek roczny – albo rzeczywiście w Polsce jest tak dobrze jak mówi Prezes PiS Kaczyński że polscy lekarze wracają z europy zachodzniej do Polski bo tu sie więcej zarabia niż w Niemczech czy Szwecji. W telewizji były wywiady z polskimi lekarzami pracujacymi w Niemczech i oni mówili ze na kierowniczych stanowiskach (z 10-15 letnim stażem w Polsce) w dużych niemieckich miastach w dobrych szpitalach zarabiaja od 6 do 8 tys. EURO miesiecznie a w Polsce zarabiali 8.000 ẓł w dużym dobrym szpitalu też na wysokim stanowisku.

  Jak to jest możliwe aby w Prudniku lekarz zarabiał ponad 20.000 EURO jak tyle to chyba żaden ordynator w Niemczech w najlepszych szpitalach nie zarabia. Płacenie 10.000 zl miesiecznie w Prudniku juz jest bulwersujace dla mnie bo jest to zancznie wiecej niż w szpitalach w duzych miastach wojewodzkich. Wiec te 100.000 zł miesiecznie to na pewno błąd autora artykulu.

 2. Przecież nawet Prezydent Polski czy Premier Polski nie zarabiają nawet 20 % tego co prudniccy lekarze.
  Prezydent czy Premier czy posłowie na Sejm coś kolo 20.000 zl miesiecznie zarabiają a lekarze w Prudniku w upadajacym szpitalu powiatowym ponad 100.000 zl miesiecznie. To jakiś fejk musi być.

 3. Nie rozumiem tej polityki. Prezes partii rządzącej Pan Kaczyński mówi ze lekarze polscy wracają masowo z zagranicy bo w Polsce lekarze zarabiają więcej niż na zachodzie Europy. Prezes PCM więc realizuje strategie rządową płacąc lekarzom w PCM znacznie więcej niż na zachodzie Europy więc o jakim przestępstwie jest mowa – realizuje strategię rządu. Wiec działania prudnickich radnych PiS dążące do pociągnięcia Prezesa PCM do odpowiedzialności za wysokie zarobki lekarzy z PCM sa niedorzeczne i niezgodne z polityką partii której są<członkami i niezgodne ze strategią rządu. Nie ogarniam już tego.

  • Nie, radni PiS chcą pociągnąć do odpowiedzialności starostę za to, że on chce pociągnąć do odpowiedzialności prezesa PCM. Czyli wszystko zgodnie z planem partii.

 4. a ile godzin w mi9esiacu lekarze maja przepracowane 400 500 godzin na pieciu etatach na kazdym po 20 tys plus dyzury w szpitalu gdzie spia cala noc i nie masz prawa pana doktora obudzic

 5. W zwiazku z tym ze autor artykulu potwierdzil ze nie ma bledu w artykule oraz tym co pisza przedmowcy musze zweryfikowac swoje zdanie na ten temat. Wysuwam wniosek ze Prezes PCM zamiast byc pociagniety do odpowiedzialnosci to powinien dostac nagrode za pomysl racjonalizatorski i wdrozenie tego pomysly racjonalizatorskiego. Jak emeryt z nudow ogladam wszystkie programy informacyjne we wszystkich telewizjach i czytam w Internecie tez informacje i nie zauwazylem nigdzie aby lekarzom w Polsce ktos placil wiecej niz lekarzom polskim za granica. Wiec prezes PCM chyba jako pierwszy zastosowal to rozwiazanie ktore jest moim zdaniem bardzo pozytywne spolecznie gdyz nie ma innego sposoby przy takich brakach lekarzy w Polsce na rozwiazanie problemu braku lekarzy. Wladza polska widac zauwazyla to rozwiazanie racjonalizatorskie i teraz sama promuje zeby placic lekarzom wiecej niz za granica i sam Prezes Kaczynski mowil o tym nawet w TVN ze lekarze wracaja bo w Polsce placi sie wiecej niz za granica i takie miejsce ma to w Prudniku na dlugo przed tym co Prezes Kaczynski powiedzial jak strategie rzadu na walke z brakiem lekarzy. Wiec PCM jest pionierem w odpowiednim placeniu lekarzom a to tylko zasluga Prezesa PCM ze wymyslil to jeszcze dlugo przed tym jak rzad albo podpatrzyl to w PCM albo sam na to wpadl bo innej drogi nie ma aby Sluzba Zdrowia nie cofala sie w rozwoju. I dlatego wladze Starostwa jako opozycja dowladzy krajowej wklada kij w szprychy i chce Prezesa PCM pociagnac do odpowiedzialnosci za realizacje tego co wladza krajowa promuje. A dzialacze PIS z Prudnika szachuja wladze powiatu za to ze chca pociagniecia Prezesa PCM do odpowiedzialnosci za realizacje strategii partii rzadzocej i dlatego pozornie wydaje sie ze sa przeciw strategi rzadu a tak naprawde sa za strategia rzadu aby placic lekoarzom wiecej niz zagranica sie plac. Szachowanie polega na tym ze dzialacze PIS chce pociagniecia do odpowiedzialnosci wladze powiatu – jak to wytlumaczyl moj przedmowca. I teraz juz mi sie wszystko poukladala w tej zawilosci. Wiec Prezes PCM powinien dostac nagrode i inni Prezesi polskich szpitali powinni brac z niego przyklad a my powinninsmy byc dumni ze to czlowiek z Prudnika jako pierwszy wymyslil jak rozwiazac problemy z brakiem lekarzy i ze to w Prudnickim Szpitalu jako pierszym w kraju to jest realizowane jeszcze nim wladza centralna zaczela o tym mowic – jestesmy pionierami.

 6. Wcześniejsze artykuły na temat PCM za czasów Pana Rygorowicza- były pełne podziwu,łącznie z Zarządem Powiatu.Oprowadzanie po nowych oddziałach itd itp.Co się nagle stało?

 7. Tacy lekarze jak Kamiński i Jurkiewicz wystawiają rachunki co miesiąc po 200 tyś. Wszyscy w szpitalu o tym wiedzą. Taki doktor Jurkiewicz za dyżur bierze 7.200 złotych. A dyżurów ma 20 i wiecej w miesiącu. Jako ordynator ma jeszcze 30 tyś. Jezzcze lepszy jest Kamiński. A w Nysie w szpitalu jest do tego ordynatorem. Niewiele mniej zarabiają chirurdzy. To nie żart, łatwo wszystko sprawdzić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here