Nowy numer „Tygodnika Prudnickiego” do kupienia od środy (27 lipca)

8

Spod tynku patrzy Neustadt. Nie boją się przeszłości miasta i otwarcie mówią o tym, że pamiątki z dawnych lat należy zachować bez względu na to, jakim językiem do nas mówią. Mowa o inicjatorach akcji „Spod tynku patrzy Breslau”, których celem jest ratowanie dawnych, niemieckich napisów zachowanych na murach i elewacjach starych kamienic. Czy podobna akcja miałaby szansę realizacji na ziemi prudnickiej? O czym jeszcze można przeczytać w nowym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” piszemy poniżej (27 lipca):

 • Za ciepło zapłacimy średnio o 46 procent więcej. O podwyżce wiadomo było od dawna, śledząc sytuację międzynarodową i stan polskiej energetyki wciąż opartej na węglu, który importowaliśmy głównie ze Wschodu. Już w kwietniu spółka Zakład Energetyki Cieplnej Prudnik zapowiadała znaczną podwyżkę cen ogrzewania.
 • Będzie… nowy prezes PCM. Władze Powiatu Prudnickiego mają nie lada problem z ratowaniem miejscowego szpitala. Na forum Rady Powiatu padły ostre słowa pod adresem obecnej sytuacji. Wskazywano również winnych.
 • Jak w dobrym małżeństwie. Powiatowo-Gminny Związek Transportu „Pogranicze” obsługuje już około 70 linii, w tym ponad 30 na ziemi prudnickiej. W planach jest szereg ciekawych rozwiązań.
 • Firma płaci kary. Kiedy autobusy prudnickiej komunikacji miejskiej uzyskają jednolity wygląd zgodny w wytycznymi gminy?
 • Interwencja: Nie spodziewamy się dalszych problemów. Sporo kontrowersji wśród mieszkańców wywołuje przycinka drzew na cmentarzu komunalnym w Prudniku.
 • Konwent też poparł. Konwent Powiatów Województwa Warmińsko-Mazurskiego wydał stanowisko w sprawie utrzymania połączenia kolejowego na linii Polanica-Zdrój – Olsztyn.
 • Opinie: Aleja Słowa – dobra inicjatywa, czy zmarnowane pieniądze? W prudnickim parku odsłonięto Aleję Słowa z cytatami wierszy lokalnych twórców. Jak oceniamy tę inicjatywę?
 • Biała: Wędrówka kamienia i olbrzym z Kemmafiny. Głaz przez długi czas stał na rynku. Potem przeniesiono go na mały skwer przy skrzyżowaniu ulic: Prudnickiej, Czarnej i Kilińskiego. Od niedawna jest w parku. Ponownie.
 • Święto Policji: Zdrowia, miłości i spokojnej służby. Tygodnik Prudnicki publikuje relację, fotografie i listę odznaczonych oraz awansowanych funkcjonariuszy policji.
 • Autografy i warszawskie wspomnienia. Okazuje się natura chomika. Gromadzone przez dziesiątki lar, jakieś niesamowite ilości wszystkiego – i kufer i zwale filiami szafki, pudełka, torby. Nie do odgadnięcia.
 • Wędrowiec: Z pazurem, ale i romantycznie. Około pół tysiąca uczestników wzięło udział w 15. Zlocie Motocyklowym w Prudniku-Lesie.
 • Wędrowiec: Polichromia z sokołem. W Pałacu Rozkochów odsłonięto kolejny fragment polichromii przedstawiającej drapieżnego ptaka. Warto wybrać się tam w weekend, samemu go obejrzeć.
 • Wędrowiec: Anusi już nie ma. To było najwyżej położone, nieturystyczne domostwo w województwie opolskim (485 m n.p.m.). Od 2014 r. nie ma po nim śladu. Żegnaj leśniczówką „Na Anusi” na st6oku Biskupiej Kopy.
 • Wędrowiec: Śląskie Remagen. W marciu 1945 r. amerykańskiej 9. Dywizji Pancernej udało się dobyć jedyny niezniszczony most na Renie w Remagen. Wydarzenie to ogłoszono cudem i choć wskutek desperackich prób jego ponownego wysadzenia przez Niemców, w końcu im to się udało, to alianci utworzyli silny przyczółek. Do niemal identycznych wydarzeń doszło dwa miesiące wcześniej na froncie wschodnim, na Górnym Śląsku. Do dziś pozostały okazałe ślady tych wydarzeń.
 • Kultura i sztuka: Kolaże Wrażeń. Kolaże Wrażeń to kolejny polsko-czeski projekt realizowany w ramach współpracy Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej oraz Městské informační a kulturní středisko Krnov.
 • Jazz Prudnik Festival. Za tydzień w Prudniku startuje po raz piętnasty festiwal jazzowy. Tegoroczny Jazz Prudnik Festival potrwa dwa dni: 5-5 sierpnia. Oprócz muzyki będą też imprezy towarzyszące.
 • Sport (piłka nożna): Pogoń w liczbach. „Tygodnik Prudnicki” przypomina najważniejsze i najciekawsze wydarzenia z sezonu 2021/2022 z udziałem Pogoni Prudnik.
 • Sport (łucznictwo): Otarli się o podium. Dużym sukcesem w klasyfikacji klubowej zakończył się udział reprezentantów Obuwnika w 27 Ogólnopolskiej Olimpiadzie Młodzieży w łucznictwie. I choć żaden z nich nie przywiózł medalu, to swoimi występami zapracowali na wysokie 4 miejsce.
 • Sport (piłka nożna): Przecierali ścieżki. 27. edycja Międzynarodowego Młodzieżowego Turnieju Piłki Nożnej im. Kazimierza Górskiego Haller Dobiegniew Cup 2022 była dla młodych orlików niezapomnianym przeżyciem.
 • Sport (koszykówka): Dwa kolejne podpisy. Michał Krawiec znów będzie zawodnikiem Pogoni. W Prudniku zostaje Patryk Kociuga.

>> TYGODNIK PRUDNICKI W E-PRENUMERACIE TANIEJ. SPRAWDŹ!!! <<

8 KOMENTARZE

 1. TAK przywróćcie szwabskie napisy a polskie zastapcie ukraińskimi!! Wy to dopiero macie pomysły Tygodniku!! Wstyd mieszkać w Prudniku!! Nawet nazwa miasta brzmi jakby ukraińska była!! Zanim się odwrócimy tablica z nazwą przed wjazdem do miasta będzie pisana cyrylicą!! „Ratowanie niemieckich napisów”????? Raczej propagowanie nazistowskich zapędów zachodnich polityków mówiących że Polska powinna oddać ziemie niemcom bo to historycznie niemieckie ziemie!! Takimi akcjami obrażacie polską historię i kulturę i przykładacie się do piątego rozbioru Polski!! Nie kupię tego wydania gazety bo to tak jak dać srebrniki judaszowi!!

  • Realisto, i Wrocławia też już nie lubisz? I Lwowa także, bo tam też miejscowi Ukraińcy odnawiają przedwojenne napisy na kamienicach? Pewnie siebie też nie lubisz.

 2. 46 procent więcej za ciepło to wiekszosc lokatorów bedzie mieszkac w zimnych mieszkaniach mimo płacenia już ogromnych czynszów zeby wystsrczylo na zycie i inne opłaty. Strach bedzie odkręcić kaloryfery nawet na chwilę a skutkiem nieogrzewanych mieszkań bedzie pleśń grzyb i niszczenie

 3. Realista masz czesciowa racje ,jednak odnowienie poniemieckich napisow ma tez sens, oczywiscie jesli: :zostanie odswiezona cala elewacja , wymieniony dach, rynny, stolarka, okienna, zlikwidowany grzyb , wilgoc, , pomalowane klatki schodowe , bramy wjazdowe I wejsciowe ,osuszone piwnice,miejsce na toalete I lazienke w kazdym mieszkaniu nie tylko w budynkach z napisem , ale w calym ciagu ulicy Mlynskiej oraz innych budynkow podobnej sytuacji !!

  • Chopek, właściciel kamienicy raczej nie będzie ci malował napisów, a resztę zostawi do zawalenia. Tylko w ramach kompleksowych remontów i tu pełna zgoda. Ale realiście nie o to chodzi, jego boli, że to niemieckie, a on jest rasistą i ocenia ludzi po skórze i języku, a nie po tym, kim ktoś jest. Z rasistami i raszystami z Moskwy generalnie nie ma sensu dyskutować.

 4. Super pomysł z tymi napisami. Historia jest ważna dla wszystkich. To samo robią we Lwowie dla nas Ukraińcy. Wystarczy chwile spędzić w internecie, żeby zobaczyć ile w ostatnich latach ocalili polskich napisów.
  Problem niemieckich wynika z głupiej logiki, że niemiecki to faszystowski.

 5. Jak ktoś jest ograniczony, to oczywiście niemieckość będzie mu przeszkadzała, a tymczasem to lekcja nie tylko historii, ale również szacunku do tradycji, czy umiejętności biznesowych. Ci ludzie mieli w Prudniku własne interesy i dobrze im prosperowały. Jest się od kogo uczyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here