Jak uruchomić przydomową oczyszczalnię ścieków?

0

Przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekonomicznym i ekologicznym sposobem zagospodarowania ścieków z gospodarstw  domowych, które nie mają możliwości przyłączenia do kanalizacji sanitarnej.  Aby przydomowa oczyszczalnia prawidłowo pracowała niezbędny jest jej prawidłowy dobór, montaż oraz uruchomienie. Przede wszystkim powyższe czynności powinny być wykonane zgodnie z instrukcją producenta oczyszczalni. Jeżeli mamy pewność, że urządzenie zostało odpowiednio dobrane oraz zamontowane można przystąpić do jego uruchomienia. Poniżej podpowiadamy jak prawidłowo uruchomić przydomową oczyszczalnię ścieków.

Rozruch przydomowej oczyszczalni ścieków

Przydomowa oczyszczalnia ścieków wykorzystuje dwie metody do oczyszczania ścieków: mechaniczną oraz biologiczną. W przydomowych oczyszczalniach ścieków do procesów mechanicznych należy głównie sedymentacja oraz flotacja. Sedymentacja polega na opadaniu na dno osadnika wstępnego oczyszczalni substancji cięższych od wody. Natomiast flotacja polega na unoszeniu się substancji lżejszych od wody na powierzchni osadnika wstępnego. Procesy te przebiegają samoczynnie tuż po zamontowaniu i zalaniu przydomowej oczyszczalni wodą. Zupełnie inaczej odbywa się biologiczne oczyszczanie ścieków. Przede wszystkim są za nie odpowiedzialne mikroorganizmy, głównie bakterie. W pierwszej fazie oczyszczalnia po zalaniu wodą nie posiada jeszcze mikroflory, która jest zdolna do rozkładu zanieczyszczeń organicznych obecnych w ściekach. Dlatego ważne jest, aby podczas uruchomienia przydomowej oczyszczalni ścieków zaszczepić ją. Oznacza to, że należy dodać bakterie z zewnątrz. Są dwa sposoby na uruchomienie oczyszczalni. Pierwszym i najbardziej popularnym jest dodanie biopreparatów zawierających bakterie. Należy pamiętać, że na rynku są dwa rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków: biologiczne i drenażowe. Oczyszczalnie biologiczne wymagają zastosowania biopreparatów dedykowanych dla tego rodzaju oczyszczalni, gdzie zachodzą procesy tlenowe. Natomiast oczyszczalnie drenażowe działają w oparciu o bakterie beztlenowe, więc biopreparat powinien być dedykowany dla tego rodzaju przydomowych oczyszczalni ścieków. Zastosowanie nieodpowiedniego biopreparatu dla danego rodzaju przydomowej oczyszczalni ścieków może pogorszyć pracę oczyszczalni. Dobrym sposobem jest uruchomienie przydomowej oczyszczalni poprzez dolanie osadu pochodzącego z prawidłowo funkcjonującej oczyszczalni, oczywiście pracującej w tej samej technologii (biologicznej lub drenażowej).

Uruchomienie przydomowej oczyszczalni ścieków to nie zawsze jedyny moment, gdy musimy stosować biopreparaty. W przypadku oczyszczalni drenażowej do jej funkcjonowania niezbędne jest systematyczne dosypywanie biopreparatów, aby upłynnić zawartość osadnika gnilnego i neutralizować nieprzyjemne zapachy. Nieco inaczej wygląda sytuacja w przypadku oczyszczalni biologicznych. Znaczna ich część nie wymaga stosowania biopreparatów. Przykładem takiego urządzenia jest biologiczna oczyszczalnia NV firmy Traidenis-Pol Sp. z o.o.. Oczyszczalnia NV wyróżnia się na rynku brakiem osadnika gnilnego, dlatego nie zachodzą w niej procesy gnilne, które przyczyniają się do powstawania brzydkich zapachów oraz oczyszczalni nie wymaga systematycznego stosowania biopreparatów. Ponadto urządzenie NV pracuje w technologii hybrydowej, co gwarantuje stabilną pracę, a mikroorganizmy pozostałe na złożu biologicznym wystarczą do regeneracji oczyszczalni nawet po wyborze osadu nadmiernego. Ponadto oczyszczalnia NV jest na rynku europejskim już od prawie 30 lat, a jej wysoka jakość potwierdzona jest dwudziestoletnią gwarancją.

— MATERIAŁ PARTNERA —

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here