Nie skorzystałeś jeszcze z bonu turystycznego? Zostały tylko dwa miesiące

0

Za nami połowa wakacji, a mieszkańcy Opolszczyzny nie aktywowali jeszcze 18 tys. bonów turystycznych wartych 12,2 mln zł. Jeśli planujesz wypoczynek z dziećmi, a chcesz skorzystać z bezgotówkowej transakcji bonem, to warto się pośpieszyć. Termin ważności bonu mija 30 września.

Polskim bonem turystycznym zapłacisz między innymi za pobyt w hotelu, pensjonacie czy
w gospodarstwie agroturystycznym. Rozliczysz też wypoczynek zorganizowany czyli wyjazd dziecka na kolonię, obóz, zieloną szkołę oraz jednodniową wycieczkę bez noclegu, o ile obejmuje ona dwie usługi tzn. transport i zwiedzanie.

Na Opolszczyźnie płatność bonem przyjmuje obecnie 311 podmiotów (najmniej ze wszystkich województw), a w Polsce nieco ponad 31 tysięcy. Najwięcej jest zarejestrowanych w województwie pomorskim (ponad 6,2 tys.) i małopolskim (5,5 tys.).
To te dwa regiony czerpią największe profity z programu Polski Bon Turystyczny. Kwota płatności bonami w województwie małopolskim przekroczyła pół miliarda złotych (531 mln zł), natomiast w województwie pomorskim – 456 mln zł. Lista podmiotów turystycznych,
które honorują płatność bonem jest dostępna na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej https://bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow

Dotychczas rodzice z Opolszczyzny aktywowali 77,5 tys. bonów z ponad 95 tys. przyznanych. Kwota zrealizowanych przez nich płatności za pomocą bonu przekroczyła 53 mln zł. Liczba bonów, które opolscy rodzice i opiekunowie wykorzystali w całości – co do złotówki – przekroczyła 48,5 tys. Zaś liczba bonów wykorzystanych częściowo to obecnie
46,8 tys.

Wartość bonu (na jedno dziecko) to 500 zł, a w przypadku dziecka z orzeczoną niepełnosprawnością to kwota 1000 zł. Bo turystyczny przysługuje rodzicom, którzy mieli prawo do świadczenia wychowawczego 500+ w momencie wejścia w życie przepisów o bonie, a także jeśli nabyli do niego prawo między 19 lipca 2020 r. a 31 grudnia 2021 r. Niektórzy rodzice mogą skorzystać z bonu turystycznego, nawet jeśli złożyli wniosek o świadczenie wychowawcze po 31 grudnia 2021 roku. Chodzi o rodziców dzieci urodzonych w ubiegłym roku między 1 października a 31 grudnia, którzy wniosek o 500+ złożyli w ciągu trzech miesięcy od dnia narodzin.

Bon turystyczny przyznawany jest na dziecko urodzone do końca 2021 r., na które przysługuje świadczenie wychowawcze lub dodatek wychowawczy Rodzina 500 plus. Rodzice dzieci urodzonych w ostatnich miesiącach ubiegłego roku (październik – grudzień) także mogą wykorzystać bon turystyczny, mimo że wniosek o świadczenie rodzinne złożyli po 31 grudnia 2021 roku. Ważne, żeby zrobili to w ciągu trzech miesięcy od narodzin. Zgodnie z przepisami rodzice mają trzy miesiące na złożenie wniosku o 500 plus, licząc od dnia urodzenia dziecka. Oznacza to, że opiekunowie, którzy złożyli wniosek na początku 2022 r., na dziecko urodzone w 2021 r., też mogą liczyć na bon.

Na dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. Na dzieci z orzeczoną niepełnosprawnością wartość bonu jest podwojona, jednak żeby go otrzymać, należy złożyć odpowiednie oświadczenie na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Aktywacja świadczenia odbywa się na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Wystarczy, że po zalogowaniu na swoim koncie PUE uzupełnisz swoje dane kontaktowe,
a następnie aktywujesz bon, otrzymując unikalny 16-cyfrowy numer. Podczas opłaty bonem należy go podać, po czym opiekun SMSem otrzyma indywidualny kod, którym potwierdzi transakcję.

Bon nie podlega wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Możesz nim płacić kilkakrotnie, aż do wyczerpania kwoty. Do końca września należy zrealizować płatność bonem, natomiast fizyczne korzystanie z usługi turystycznej, imprezy, wycieczki czy noclegu może się odbyć się później, po 30 września.

Dla wszystkich, którzy mają pytania związane z funkcjonowaniem bonu Zakład Ubezpieczeń Społecznych uruchomił specjalną infolinie (codziennie w godz. 7-20) pod numerem 22 11 22 111, a pytania można też zadawać pisząc na adres: bon@zus.pl. (źródło: ZUS)

LISTA PODMIOTÓW HONORUJĄCYCH BON TURYSTYCZNY (FIRMY ZAREJESTROWANE W POWIECIE PRUDNICKIM)

 • Hotel Salve – Głogówek
 • Prywatne Biuro Podróży Otokar – Głogówek
 • ATP Lew-Trans – Prudnik
 • Biuro Podróży Gold Tour – Prudnik
 • Hotel Oaza – Prudnik
 • Hotel Olimp – Prudnik
 • Szkole Schronisko Młodzieżowe „Dąbrówka” – Prudnik
 • Biała Akacja – Łąka Prudnicka
 • Kantadaj Village Domki Prestige – Wieszczyna
 • Hotel Dębowe Wzgórze – Pokrzywna
 • Domy Wypoczynkowe Dolina Złotego Potoku – Jarnołtówek
 • (źródło: bonturystyczny.polska.travel/lista-podmiotow)

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here