Czy czternasta emerytura może zaszkodzić?

1
(fot. ZUS)

Pod koniec sierpnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpocznie wypłatę czternastej emerytury. Większość seniorów otrzyma to dodatkowe roczne świadczenie we wrześniu. Czy „czternastka” będzie traktowana jako dochód i w ten sposób pozbawi emerytów i rencistów szansy na dodatek osłonowy?

Emerytura i renta to dochody ale…

W tym roku tzw. czternastka wyniesie w pełnej wysokości 1217,98 zł (brutto 1344,88zł).
W całym kraju trafi do około 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym do 8,1 mln klientów obsługiwanych przez ZUS. Świadczenie będzie wypłacone z urzędu, co znaczy, że nie trzeba składać żadnego wniosku.

Wypłacane emerytom i rencistom świadczenia są zwykle traktowane jako dochody. Renty
i emerytury są uwzględniane do kryterium dochodowego, przy ubieganiu się o dodatki mieszkaniowe, świadczenia z pomocy społecznej, świadczenie uzupełniające dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji (500+) czy świadczenia z Funduszu Alimentacyjnego. Czy takie finansowe bonusy jak 13. i 14. emerytura stanowią wyjątki od tej reguły?

– Zarówno trzynasta jak i czternasta emerytura są świadczeniami wyjątkowymi
i nie są wyznacznikiem dochodowym przy ustalaniu prawa do powyższych zasiłków, dopłat
i ulg – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Opolu.

Co z dodatkiem osłonowym?

Dodatek osłonowy ma niwelować skutki inflacji i refundować część wydatków związanych między innymi z ogrzewaniem. O dodatek można wnioskować między 1 stycznia a 31 grudnia bieżącego roku. O to świadczenie w pełnej nominalnej wysokości, mogą starać osoby (w przypadku jednoosobowego gospodarstwa domowego), których miesięczny dochód nie przekracza 2100 zł. Natomiast w gospodarstwach wieloosobowych dochód na jedną osobę nie może być wyższy niż 1500 zł miesięcznie.

Zasadne jest pytanie czy 14. emerytura wpływa na ustalenie sytuacji dochodowej osoby wnioskującej o dodatek osłonowy. W obecnym porządku prawnym, dodatkowe roczne świadczenia w postaci 14. jak i 13. emerytury są wolne od potrąceń administracyjnych
i egzekucji komorniczych. Przekazywane przez ZUS dwa specjalne świadczenia roczne są oznaczone w taki sposób, żeby zarówno bank jak i komornik nie mogli ich zająć na poczet zadłużenia. A co ze zbliżającą się czternastą emeryturą w obliczu starań o dodatek osłonowy?

– Dwa dodatkowe świadczenia roczne wypłacane głównie przez ZUS czyli trzynasta
i czternasta emerytura nie mają żadnego wpływu na przyznanie prawa do dodatku osłonowego. Zatem nie trzeba się obawiać, że sierpniowe i wrześniowe zasilenie domowego budżetu seniorów „czternastką” negatywnie wpłynie na ocenę ich zdolności przy ubieganiu się o ten dodatek. Po prostu czternastej emerytury nie uwzględnia się jak dochód – dodaje Sebastian Szczurek z opolskiego ZUS.       

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że prawo do gratyfikacji w postaci „czternastki” będą mieli emeryci i renciści, którym świadczenia z ZUS przysługują na
24 sierpnia, czyli dzień poprzedzający termin pierwszych wypłat. Czternastka będzie zwolniona z podatku dochodowego, a wyniesie „na rękę” 1217,98 zł. W Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych terminy wypłat czternastych emerytur to 25 sierpnia, a następnie 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września.

1 KOMENTARZ

  1. Niby jak szkodzi?? Jeżeli redakcji tygodnika przeszkadzają czternastki to niech głosują na platformę!! Co bardziej szkodzi: czternasta emerytura czy miliony złotych wyrzucone przez burmistrza na budowę niepotrzebnego nikomu stadionu w Prudniku??

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here