Przez dwa dni (31 maja, 1 czerwca) badacze architektury i historii sztuki Stanisław Cechosz i Łukasz Holzer prowadzili wstępne badania architektoniczne na terenie Pałacu Rozkochów.
Główne prace rozpoczną się wraz z zakończeniem badań konserwatorskich, czy też w trakcie ich trwania, po określeniu miejsc, które pozostaną w zainteresowaniu tylko jednego z zespołów. Specjaliści obu dziedzin przeprowadzą kompleksowe badania architektury i dekoracji wnętrz, dzięki czemu możliwe będzie wskazanie historii przekształceń rezydencji oraz wysunięcie wniosków, które posłużą projektantowi i właścicielowi, do wyboru najlepszych form restauracji zabytku.
O ile z zewnątrz budowla pozostała stosunkowo niezmienna od czasów baroku, to już we wnętrzach działo się bardzo wiele. Zmieniały się lokalizacje wejść do pałacu (łącznie z bramą przejazdową), rozmiary otworów okiennych, ciągi korytarzy, podziały na poszczególne pomieszczenia i dekoracje. Badania są fascynującą przygodą i wędrówką w przeszłość rezydencji, od renesansu, przez barok i klasycyzm, do XX-wiecznych przeróbek.
W maju zespół Tomasza Wróbla i dra Witolda Frąckowiaka przedstawił wyniki „Ekspertyzy konstrukcyjno-mykologicznej stanu technicznego więźby dachowej i stropu poddasza”. Ich zły stan wymaga prac naprawczych, w tym wymiany zniszczonych elementów konstrukcyjnych na nowe.
Celem założonej w 2021 r. Fundacji Pałacu Rozkochów – Pomiędzy jest odnowa obiektu oraz uczynienie z niego ponadlokalnego ośrodka sztuki i kultury, promującego obiekt, sołectwo, gminę, powiat i region. Osoby chcące wesprzeć prace remontowe zabytku mogą wpłacać datki na konto Fundacji.
FUNDACJA PAŁACU ROZKOCHÓW – POMIĘDZY
- ul. Głogowska 1a, 47-344 Rozkochów
- NUMER KONTA: 26 1140 2004 0000 3102 8172 7810
Tygodnik Prudnicki i Portal Informacyjny TerazPrudnik.pl patronują działaniom Fundacji Pałacu Rozkochów – Pomiędzy.
(fot. Szymon Brekier) Pałac Rozkochów przed 1921 r. (fot. archiwum TP, koloryzacja: Krzysztof Białas) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) Detal schodów strychowych (fot. Andrzej Dereń) Zamalowana dekoracja sufitowa (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) Detal zewnętrzny na wieży z herbem Seherr-Thossów (fot. Andrzej Dereń)
A wy nadal o tym Rozkochowie zamiast o ŁĄCE PRUDNICKIEJ!!!
W Kopicach jeden człowiek, postronna osoba, postawił na nogi pół regionu, żeby coś się działo w sprawie ratowania zabytku. W Łące nie ma nikogo, jeden patrzy na drugiego i oczekuje cudów. Czekajcie dalej, aż zostaną gołe mury. Pozdrowienia dla pseudowłaściciela z Zakopanego, czy też z USA.