[FOTO] Specjaliści badają architekturę pałacu

2

Przez dwa dni (31 maja, 1 czerwca) badacze architektury i historii sztuki Stanisław Cechosz i Łukasz Holzer prowadzili wstępne badania architektoniczne na terenie Pałacu Rozkochów.

Główne prace rozpoczną się wraz z zakończeniem badań konserwatorskich, czy też w trakcie ich trwania, po określeniu miejsc, które pozostaną w zainteresowaniu tylko jednego z zespołów. Specjaliści obu dziedzin przeprowadzą kompleksowe badania architektury i dekoracji wnętrz, dzięki czemu możliwe będzie wskazanie historii przekształceń rezydencji oraz wysunięcie wniosków, które posłużą projektantowi i właścicielowi, do wyboru najlepszych form restauracji zabytku.

O ile z zewnątrz budowla pozostała stosunkowo niezmienna od czasów baroku, to już we wnętrzach działo się bardzo wiele. Zmieniały się lokalizacje wejść do pałacu (łącznie z bramą przejazdową), rozmiary otworów okiennych, ciągi korytarzy, podziały na poszczególne pomieszczenia i dekoracje. Badania są fascynującą przygodą i wędrówką w przeszłość rezydencji, od renesansu, przez barok i klasycyzm, do XX-wiecznych przeróbek.

W maju zespół Tomasza Wróbla i dra Witolda Frąckowiaka przedstawił wyniki „Ekspertyzy konstrukcyjno-mykologicznej stanu technicznego więźby dachowej i stropu poddasza”. Ich zły stan wymaga prac naprawczych, w tym wymiany zniszczonych elementów konstrukcyjnych na nowe.

Celem założonej w 2021 r. Fundacji Pałacu Rozkochów – Pomiędzy jest odnowa obiektu oraz uczynienie z niego ponadlokalnego ośrodka sztuki i kultury, promującego obiekt, sołectwo, gminę, powiat i region. Osoby chcące wesprzeć prace remontowe zabytku mogą wpłacać datki na konto Fundacji.

FUNDACJA PAŁACU ROZKOCHÓW – POMIĘDZY

  • ul. Głogowska 1a, 47-344 Rozkochów
  • NUMER KONTA: 26 1140 2004 0000 3102 8172 7810

Tygodnik Prudnicki Portal Informacyjny TerazPrudnik.pl patronują działaniom Fundacji Pałacu Rozkochów – Pomiędzy.

2 KOMENTARZE

    • W Kopicach jeden człowiek, postronna osoba, postawił na nogi pół regionu, żeby coś się działo w sprawie ratowania zabytku. W Łące nie ma nikogo, jeden patrzy na drugiego i oczekuje cudów. Czekajcie dalej, aż zostaną gołe mury. Pozdrowienia dla pseudowłaściciela z Zakopanego, czy też z USA.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here