[FOTO] 90 lat straży pożarnej w Rozkochowie

0

Uroczystości 90-lecia jednostki straży pożarnej w Rozkochowie miały szczególną oprawę. Obok Mszy św. i apelu z wręczaniem odznaczeń, odbyły się Międzynarodowe Zawody Sportowo-Pożarnicze.

Choć formalnie historia jednostka straży pożarnej sięga roku 1932 (stąd 90-lecie), to historycy wspominają, że już w 1908 r. w majątku Seherr-Thossów utworzono remizę (przy gorzelni) z wozem strażackim i pomniejszym sprzętem służącym do gaszenia pożarów. Około 1920 r. remizę przeniesiono do kolejnego budynku folwarcznego przy drodze do Krapkowic, wymieniono również podwozie ręcznej pompy.

W roku 1932 r. hrabiowska rodzina przekazała sprzęt pożarniczy na potrzeby wsi. Nową remizę umieszczono na Pastuszyńcu. Po 1945 r., mimo zmiany państwowości Śląska, jednostka strażacka funkcjonowała dalej. W 1951 r. otrzymała pierwszą motopompę, a w 1972 r. remizę przeniesiono do Kółka Rolniczego. Po sześciu latach ponownie doszło do przeprowadzki do obecnego obiektu wielofunkcyjnego.

Jednostka w Rozkochowie liczy obecnie (…)

Artykuł w całości opublikowany zostanie w „Tygodniku Prudnickim” z 29.06.2022 (nr 26/2022). Wydanie dostępne jest również w formie e-gazety (e-kiosk.pl).

ZAWODY SPORTOWO-POŻARNICZE:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here