Zmarł Jan Paluch, były komendant straży pożarnej w Prudniku

0

Jak informują „Nowiny Nyskie” w niedzielę 29 maja „na wieczną służbę w wieku 83 lat odszedł st. bryg. pożarnictwa w stanie spoczynku mgr Jan Paluch”.

St. bryg. Mgr Jan Paluch urodził się 1939 r. w Krempachach w powiecie nowotarskim. Służbę w pożarnictwie rozpoczął w 1953 r. od nauki w Oficerskim Technikum Pożarniczym w Wieliczce. W 1959 r. po ukończeniu Szkoły Oficerów Pożarnictwa w Warszawie podjął służbę w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnych w Koźlu na stanowisku młodszego oficera. 1 września 1962 r. Powiatowa Rada Narodowa w Prudniku powołała go na stanowisko Komendanta Powiatowego Straży Pożarnych w Prudniku, gdzie pracował do 30 listopada 1976 r. Z Prudnika przeszedł na stanowisko komendanta rejonowego w Nysie (do 1995 r.) i tam doczekał emerytury. Ostatnie lata swojego życia związał z ziemią nyską.

Podczas służby w Prudniku doprowadził do powstania w 1966 r. Zawodowej Straży Pożarnej. W latach 1964-66 doszło do przebudowy siedziby Komendy Rejonowej. Patronował budowie i modernizacji 30 strażnic Ochotniczych Straży Pożarnych rejonu oraz wymianie i modernizacji pojazdów i sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

Msza św. pogrzebowa odprawiona zostanie w piątek 3 czerwca o godz. 12.30 w kościele pw. Matki Bożej Bolesnej w Nysie. O godz. 14.00 pogrzeb na cmentarzu przy ul. Złotogłowickiej w Nysie.

Źródło: Monografia Ochrony Przeciwpożarowej Ziemi Prudnickiej pod red. L. Bobowskiego, H. Strońskiego i P. Sobka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here