Święto Narodowe Trzeciego Maja

0
(fot. Grzegorz Weigt)

Polskie święto państwowe obchodzone w rocznicę uchwalenia 3 maja 1791 roku w Rzeczypospolitej Obojga Narodów jednej z pierwszych na świecie konstytucji. Co roku obchodzone radośnie, choć w tym roku w cieniu trwającej na Ukrainie wojny.

Z okazji święta gmina Prudnik zaprosiła mieszkańców ziemi prudnickiej na Kulturalną Majówkę. O godz. 11.15 miał miejsce apel harcerski na Placu Szarych Szeregów. O godz. 11.30 odprawiona została w kościele św. Michała Archanioła Msza św. w intencji ojczyzny. Po Mszy nastąpił przemarsz pocztów sztandarowych pod pomnik Żołnierza Polskiego z orkiestrą Glogovia Brass i o godz. 12.30 odbyła się część oficjalna na Placu Wolności. Przemawiali: poseł na Sejm RP Katarzyna Czochara, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i dyrektor Prudnickiego Ośrodka Kultury i Biblioteki Publicznej Sylwia Gawłowska.

Nowością było przeprowadzone na scenie plenerowej w ogrodzie POK, o godz. 13.30 czytanie z udziałem władz samorządowych i młodzieży z I Liceum Ogólnokształcącego w Prudniku. Czytano lekturę bardzo na czasie; komedię polityczną z okresu Sejmu Czteroletniego „Powrót posła” Juliana Ursyna Niemcewicza. Do lektury pięknie wprowadziła radna Rady Miejskiej, polonistka Zofia Zeprzałka-Krzemień. Czytali: burmistrz Grzegorz Zawiślak (Podkomorzy), przewodnicząca Rady Miejskiej w Prudniku Alicja Isalska (Pani Podkomorzyna), starosta prudnicki Radosław Roszkowski (Starosta), poetka Zofia Kulig (Pani Starościna), Andżelika Mocha (Teresa, córka Starosty), Tomasz Jaruzel (Walery), Jan Jańczak (Szarmancki), Łukasz Kluza (Narrator).

W ogrodzie POK cały czas trwał majówkowy piknik rodzinny, a na scenie miał miejsce koncert „Największe Polskie Przeboje” w wykonaniu Kamila Kiliana i Waldemara Orłowskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here