Pasje emerytów pożarnictwa

1
(fot. Grzegorz Weigt)

W piątek 13 maja w Prudnickim Ośrodku Kultury otwarta została wystawa pt. „Pasje emerytów pożarnictwa”. Wystawa przygotowana została z okazji 26-lecia działalności prudnickiego Koła Związku Emerytów i Rencistów Pożarnictwa Rzeczypospolitej Polskiej. Oczywiście okrągłych 25 lat nie udało się uświetnić w podobny sposób rok temu ze względu na epidemię. Ale co się odwlecze, to się uda w pechowy piątek trzynastego. Zwłaszcza, że jak zauważył prezes Koła ZEiRPRP w Prudniku Henryk Stroński (prowadził spotkanie razem z kpt. w st. spocz. Leszkiem Bobowskim) w Królewskim, Cesarskim i Prymasowskim Prudniku nie ma miejsca na pecha.

W „Galerii na poddaszu” w Pałacu Fränkla w Prudniku otwarta została wystawa prezentująca najróżniejsze twórcze pasje strażaków, którzy będąc na emeryturze mogą w pełni rozwinąć to, co podczas pracy było tylko hobby. Efekt jest imponujący, jak zauważył burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, zmienia to sposób postrzegania strażaków. Pasje różne: malarstwo, rzeźba, konserwacja zabytków, wielorakie kolekcje, muzyka, szachy, pszczelarstwo, historia, literatura. Wypada tylko zaprosić do obejrzenia prudnickiej wystawy (teraz już niestety bez znakomitego muzycznego występu barda pożarnictwa Mieczysława Sienkiewicza). Ta wspomniana różnorodność dostarcza szczególnie wielu doznań.

Spotkanie w sali reprezentacyjnej Prudnickiego Ośrodka Kultury było też okazją do wręczenia kilku podziękowań i upominków. Była to także okazja do powiedzenia wielu ciepłych słów pod adresem strażaków, nie tylko przez wspomnianego burmistrza Prudnika, ale i starostę prudnickiego Radosława Roszkowskiego oraz dyrektor POKiBP Sylwię Gawłowską. O swoich pasjach opowiadali: st. asp. w st. spocz. Danuta Czapla, bryg. W st. spocz. Jan Boćwiński, st. ogn. w st. spocz. Artur Hankus, kpt. w st. spocz. Zbigniew Nowak, bryg. w st. spocz. Mieczysław Sienkiewicz, st. asp. w st. spocz. Andrzej Słobodzian, bryg. w st. spocz. Henryk Stroński, mł. bryg. w st. spocz. Henryk Wierny, st. bryg. w st. spocz. Zdzisław Wójcik (kilku pasjonatów, których pasje w ten, czy inny sposób są obecne w galerii, na otwarcie wystawy nie dojechało).  Z okazji tej prezentacji został wydany piękny katalog, który zostanie wartościową pamiątką.

Równocześnie 13 maja odbyły się wojewódzkie obchody Dnia Strażaka w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Opolu (stąd w Prudniku PSP tego dnia reprezentował zastępca Komendanta Powiatowego PSP st. bryg. mgr inż. Tomasz Protaś). A już w środę 18 maja w Prudniku odbędą się powiatowe obchody Dnia Strażaka.

Relacja ze spotkania, wernisażu wystawy w jednym z najbliższych wydań „Tygodnika Prudnickiego”.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here