[FOTO/WIDEO] Dzień akceptacji dla odmienności

0

Niewątpliwie niepełnosprawność intelektualna jest przeszkodą w rozwoju osobowym. Nie jest jednak barierą, która powinna wykluczać osoby nią dotknięte z życia społecznego. Kluczem jest nasza akceptacja dla odmienności i szacunek dla drugiego człowieka.

Głogówecki Dzień Godności, dzień akceptacji dla odmienności, święto szacunku, festyn radości, poszanowania dla wspólnej równości, bo nikt nie powinien czuć się winny z tego powodu, że jest troszkę inny, inaczej widzi, czuje lub słyszy, wolniej kojarzy, myśli lub liczy. Szacunek dla wszystkich niech będzie hasłem dzisiejszego święta, a każda buzia będzie zawsze uśmiechnięta – to słowa lektora emitowane podczas obchodów Dnia Godności Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną w Głogówku, które odbyły się 5 maja.

Wydarzenie rozpoczęło się na rynku od wręczenia symbolicznego klucza do miasta przez burmistrza Piotra Bujaka organizatorowi imprezy, dyrektorowi Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Głogówku Markowi Muszyńskiemu. W niebo poleciało sto kolorowych balonów.

Organizatorom udało się zaprosić do Głogówka niemało reprezentantów ośrodków zajmujących się osobami z niepełnosprawnościami z województwa opolskiego – szkół, ośrodków szkolno-wychowawczych, warsztatów terapii zajęciowej z: Kędzierzyna-Koźla, Grodkowa, Głubczyc, Leśnicy, Krapkowic, Zawadzkiego, Kadłuba, Opola, Strzelec Opolskich, Brzegu, Lewina Brzeskiego, Głuchołaz, Olesna i Prudnika. W roli gospodarzy wystąpili wychowankowie SOSW w Głogówku.

– To wspólne święto, które pokazuje społeczeństwu, jak świetnie potrafimy się bawić, jak rozumiemy siebie i nie ma dla nas żadnych barier – mówił dyrektor Muszyński, wspominając o wyjątkowości miejsca organizacji imprezy – podzamcza rezydencji Oppersdorffów, gdzie w 1655 r. przez dwa miesiące przebywał król Polski Jan Kazimierz.

Zebranych powitał także burmistrz Bujak, wyrażając nadzieję, że impreza będzie miała charakter cykliczny: – Wszystkim życzę udanej zabawy, a organizatorom serdecznie dziękuję za przygotowanie tego wspaniałego i wyjątkowego wydarzenia.

Więcej o wydarzeniu będzie można przeczytać w wydaniu „Tygodnika Prudnickiego z 11.05.2022.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here