[FOTO] Prace słoneczne i świetliste

0

Tak o swoich pracach przedstawionych na wystawie „Słoneczna cisza popołudnia 2″ w holu Gminnego Ośrodka Kultury w Walcach mówi ich twórca – Bogusław Solarz, artysta ze Strzelec Opolskich.

Wernisaż wystawy odbył się wieczorem 6 maja. Żeby formalności stało się zadość dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Rafał Magosz zaznaczył, że wydarzenie mogło być zrealizowane dzięki projektowi „Artystyczne Inspiracje”.

– Projekt ten skierowany jest do artystów – plastyków, którzy w ciągu całego roku będą tutaj mogli prezentować swoje prace. Również w ramach tego samego projektu powstała nowa pracownia plastyczna z pracownią ceramiczną. Oprócz tego nasze dzieci będą uczestniczyły w plenerach malarskich w Walcach i czeskim Jeseniku – mówił dyrektor.

– Malarstwem zajmuję się od dziecka, później zajmowałem się olejami, następnie skupiłem się przez dłuższy czas, i robię to w dalszym ciągu, na rzeźbiarstwie – monumentalnym i sakralnym. Nie tylko zarobkowo, bo i człowiek się na tym też wyżywa. Moje prace stoją w Strzelcach Opolskich, w Niemczech, Austrii. Również w Ukrainie zamówiony został anioł poświęcony dziewczynie, która zginęła – mówił Bogusław Solarz.

W Strzelcach prace artysty można znaleźć przy kościele pw. św. Wawrzyńca, w parku – na dawnym mauzoleum Renardów, czy w ratuszu. Od pół roku Solarz prowadzi zajęcia instruktażu malarstwa i szkicu w jednym z opolskich domów kultury.

W Walcach można oglądać akwarele (jednym wyjątkiem są pastele). Tematem jest krajobraz, przyroda, w tym zwierzęta i kwiaty, a także ulotne zjawiska (mgła, wysokie fale morskie) oraz budowle, głównie zabytki i miejskie zaułki (Opole. Wrocław, Wenecja). Artysta w swoich pracach nie kieruje się potrzebą wyrażenia myśli, symboli, czy idei. Są to raczej piękne, wynikające z niewątpliwego talentu, zachwyty nad otaczają go rzeczywistością – naturalną – przyrodniczą i cywilizacyjną – poprzez budowle i zurbanizowane miejsca.

Kuratorem wystawy jest Sandra Drescher, a wśród gości wernisażu byli m.in. zastępca wójta Rafał Miczka, sekretarz gminy Ilona Wyciślok oraz przyjaciele i znajomi artysty ze Strzelec Opolskich.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here