Efektowne podsumowanie projektu

0
(fot. Grzegorz Weigt)

W środę 25 maja w Galerii na poddaszu w Pałacu Fränkla otwarta została wystawa będąca podsumowaniem polsko-czeskiego projektu „Zręczne ręce 2”. Tym samym dobiegła końca realizacja tego transgranicznego projektu. Było to kolejne działanie artystyczne zorganizowane przez Městské informační a kulturní středisko Krnov i Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej z udziałem mieszkańców gminy Prudnik. Projekt realizowany był od października 2020 roku do maja tego roku. Trochę dłużej niż planowano, ze względu na ograniczenia w organizowaniu imprez podczas epidemii. Niemniej całość udało się zrealizować z powodzeniem. Przedsięwzięcie koordynowane było przez Joannę Korzeniowską z Prudnickiego Ośrodka Kultury i Evę Čechovą z MIKS Krnov.

W ramach projektu „Zręczne ręce 2” zorganizowano 17 warsztatów w MIKS Krnov i 24 warsztaty w Prudniku. Prudniczanie nie tylko bardzo licznie wzięli udział w tych prudnickich spotkaniach, ale uczestniczyli w przygotowanych przez POK wyjazdach do południowych sąsiadów. Warsztaty obejmowały tematy: świąteczne aranżacje dotyczące tradycji i związanych z nimi ozdób, rękodzieło i techniki artystyczne przybliżające różnorodne dawne i współczesne dziedziny sztuki. Były to więc m.in. zajęcia wyrobu wieńców adwentowych, wyrobu świec, przygotowania prezentów, wielkanocnych króliczków, warsztaty makramy, technik druku, ikebany, malowania na jedwabiu itp.

Warsztaty w Prudniku prowadzili artyści z Polski i Czech: Ladislav Steininger, Beata Jocher, Jolanta Mazur, Martin Bodesynsky i Agata Wilczek. Dwa razy warsztaty zorganizowane zostały także w Muzeum Ziemi Prudnickiej (dawne metody zdobienia pierników i pisanek). Można dodać, że w ostatnim czasie w warsztatach uczestniczyli także goście  z Ukrainy.

Projekt „Zręczne ręce 2” to nie tylko warsztaty, to także wyjazdy. Prudniczanie zostali zaproszeni w podróż do Czech, odwiedzając Velké Losiny i Sovinec, gdzie oprócz podziwiania walorów krajobrazowych, bogatej historii, mogli także poznać stare techniki wyrobu papieru, wyrobu metalowych przedmiotów i ceramiki.

Pamiątką po wspólnych przeżyciach artystycznych są wykonane podczas warsztatów prace, nawiązane przyjaźnie, bogate wrażenia, nabyte umiejętności, odkryte talenty. W przypomnieniu pomaga też otwarta 25 maja w Galerii na poddaszu ekspozycja. Wystawa pokazuje część prac powstałych podczas warsztatów oraz zdjęcia z ich trwania. Na wernisaż przybyły prawdziwe tłumy, wielu gości także z Czech. Obecni byli m.in.: dyrektor MIKS Krnov Petra Manczalová, księgowa z Krnova odpowiedzialna za finansową stronę projektu w Czechach Iveta Burdová, Jana Mojžíšová i Martin Bodesynsky z MIKS Krnov.

Podczas wernisażu śpiewała Izabela Fitzková z Opavy. Choć to bardzo młoda osoba, to już doświadczona, m.in. zdobywczyni nagrody Hlas Slezska, śpiewająca aktorka w Slezskim divadlo Opava. I rzeczywiście jej występ był piękny. Wypada zaprosić na koniec do Galerii na poddaszu do zwiedzania prac prudnickich artystów-amatorów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here