ZUS przypomina o „żłobkowym”. Wnioski można składać od 1 kwietnia

0
(fot. ZUS)

Od 1 kwietnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje wnioski o dofinansowanie do pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. O dopłaty można wnioskować wyłącznie przez internet. Pieniądze trafią bezpośrednio na konta placówek opiekujących się dziećmi.

Start 1 kwietnia

– O tak zwane żłobkowe może wystąpić rodzic lub opiekun prawny dziecka. Nie ma tu znaczenia dochód rodziny, ponadto dofinansowanie nie podlega egzekucji komorniczej i nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu świadczeń z innych systemów wsparcia, na przykład o zasiłki z pomocy społecznej. Dofinansowanie przysługuje, gdy rodzic nie pobiera jednocześnie na to samo dziecko Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego – przekazuje Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy należy się na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od 12 do 35 miesiąca życia. Można za to korzystać ze żłobkowego na jedno dziecko i pobierać w tym czasie RKO na drugiego malucha. Jeśli rodzic pobrał na dziecko całe przysługujące mu RKO, to także otrzyma dopłatę do jego żłobka, ale po ukończeniu przez dziecko trzeciego roku życia.

Maksymalnie 400 zł

Kwota dofinansowania to maksymalnie 400 zł miesięcznie na dziecko, jednak nie więcej niż faktyczna opłata za jego pobyt w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. Opłata za pobyt to kwota po uwzględnieniu wszystkich zniżek. Nie wlicza się do niej kosztów wyżywienia.

Dofinansowanie nie trafi na konto rodzica. ZUS będzie przekazywał środki bezpośrednio na rachunek bankowy podmiotu, który zapewnia dziecku opiekę, czyli np. na konto gminy prowadzącej żłobek. Na tej podstawie instytucja obniży opłatę za pobyt dziecka w placówce.

PUE ZUS, bankowość, Emp@tia

Wniosek o dofinansowanie rodzice mogą składać od 1 kwietnia, tylko przez internet: przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE), rządowy portal Emp@tia albo swój bank (jeśli bank uruchomi taką usługę). Dane dziecka muszą być wpisane wcześniej przez żłobek, klub dziecięcy lub dziennego opiekuna do właściwego państwowego rejestru.

Jeżeli wniosek o żłobkowe wpłynie do ZUS do końca maja, to dofinansowanie będzie przysługiwało z wyrównaniem od stycznia tego roku (nie wcześniej niż od miesiąca, w którym dziecko zaczęło uczęszczać do żłobka).

Informacja o przyznaniu świadczenia pojawi się na profilu rodzica w PUE ZUS. Wnioskodawca otrzyma wtedy powiadomienie SMS lub wiadomość e-mail o tym fakcie.

Osobny wniosek o żłobkowe dla uchodźców z Ukrainy będzie dostępny w późniejszym terminie. Wniosek będzie w języku ukraińskim.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here