Znaczenie suplementacji BCAA w treningu – działanie, właściwości

0

W dzisiejszych czasach, razem z pójściem na siłownie, zdecydowana większość osób decyduje się jednocześnie na rozpoczęcie odpowiedniej suplementacji, która pozwoli uzupełnić odpowiednie składniki odżywcze w diecie mającej pomóc w osiągnięciu określonego celu treningowego. O samych suplementach i odżywkach można pisać wiele, jednak najważniejsze jest to, aby podchodzić do nich z głową, w przeciwnym razie, zamiast pomóc mogą zaszkodzić. Jednymi z najczęściej stosowanych i najbardziej popularnych odżywek są tzw. aminokwasy BCAA. Warto przyjrzeć się im, aby zobaczyć, czym sobie zasłużyły na swoją popularność.

Czym są aminokwasy BCAA?

BCAA to skrót od Branched Chained Amino Aicids, co można tłumaczyć po prostu jako aminokwasy rozgałęzione. Wszystkie z nich, które są zawarte w odżywkach typu BCAA, są także aminokwasami egzogennymi. Chodzi o to, że organizm człowieka nie jest w stanie ich sam wytworzyć i muszą być dostarczane za pomocą zbilansowanej diety. Jakie aminokwasy wchodzą w skład BCAA?

  • Leucyna – jest odpowiedzialna za tworzenie nowych białek, które są głównym budulcem mięśni.
  • Walina – bierze udział w syntezie białek i odpowiada za procesy naprawcze mięśni. Jej działanie uaktywnia się podczas zwiększonej aktywności fizycznej (intensywny trening) oraz pod zwiększonego stresu.
  • Izoleucyna – jest niezbędna do syntezy białek, pomaga dostarczyć do organizmu odpowiednią dawkę energii podczas treningów.

Każdy z nich posiada nieco inne właściwości, jednak cechą wspólną jest fakt, że rozkładają się one w mięśniach. To wszystko powoduje, że aminokwasy BCAA są niezbędne m.in. w sportach siłowych, które co bardzo istotne, nie obciążają wątroby. Muszą jednak pochodzić z odpowiedniego źródła. Sklep SFD posiada szeroki wybór aminokwasów BCAA – https://sklep.sfd.pl/Bcaa-k109.html, które są właściwie przebadane i mogą realnie wpłynąć na osiągane wyniki.

Kiedy warto zdecydować się na suplementację BCAA?

Odżywki typu BCAA przez swoje właściwości przydadzą się w naturalny sposób, jeśli celem treningowym jest zwiększenie masy mięśniowej organizmu. W takim przypadku, najlepiej stosować je na około godzinę przed treningiem, a następną dawkę przyjąć do kilkudziesięciu minut po przeprowadzonych ćwiczeniach. Natomiast w dni, które nie wykonuje się ćwiczeń, BCAA należy przyjmować wieczorem lub rano i najbezpieczniej jest to zrobić po posiłku.

Aminokwasy rozgałęzione posiadając właściwości pozytywne dla tkanki mięśniowej organizmu, pomagają m.in. w odpowiedniej regeneracji mięśni oraz ich odżywianiu. Zatem jeśli nie występują żadne schorzenia, czy też choroby przewlekłe, BCAA można rozpocząć suplementować, jeśli nasz organizm ma zwiększone zapotrzebowanie na te aminokwasy. 

Jednak istnieją przeciwwskazania (takie jak np. niewydolność wątroby), których występowanie wyklucza możliwość bezpiecznego stosowania suplementacji BCAA. To powoduje, że w przypadku aminokwasów rozgałęzionych, a także innych odżywek, najlepiej jest udać się o poradę do lekarza lub dietetyka, który dokładnie określi m.in. to czy stosowanie BCAA będzie bezpieczne w danej sytuacji i w jakiej dawce.

W przypadku BCAA oraz innych odżywek bardzo ważne dla ich działania jest odpowiedni skład, który może być zagwarantowany m.in. przez oficjalne źródło pochodzenia suplementu. To powoduje, że warto zwrócić uwagę na ofertę sklepu SFD – https://sklep.sfd.pl/, który dostarcza odżywki najwyższej jakości od wielu lat, a ich skuteczność jest potwierdzona zadowoleniem klientów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here