Uchodźcy będą mogli świętować Wielkanoc w Prudniku. Zaproszenie na nabożeństwo

0

W związku z pobytem na ziemi prudnickiej znacznej liczby uchodźców z Ukrainy w Prudniku odbędzie się nabożeństwo wielkanocne w obrządku greckokatolickim.

Nabożeństwo zorganizowane zostanie w sobotę 23 kwietnia w Domu Katolickim przy Placu Farnym w Sali Neokatechumenatu. Początek o godz. 14.00.

Termin Wielkanocy (24 kwietnia) u prawosławnych i grekokatolików wynika z obowiązującego w tych wyznaniach kalendarza juliańskiego. Podobnie jak w Kościele katolickim w obrządku wschodnim obchodzona jest Niedziela Palmowa (w tym roku 17 kwietnia) zwana tam Niedzielą Wierzbową lub Kwietną. Tego dnia w cerkwiach święci się wierzbowe gałązki. W Wielki Piątek nie odprawia się liturgii, a wierni utrzymują post. Do cerkwi wnosi się płaszczenicę, ikonę – płótno z przedstawieniem umarłego Jezusa. Prawosławni oddają jej cześć poprzez pokłon i ucałowanie. W Wielką Sobotę święcone są pokarmy w koszyczkach, w tym pisanki, wędliny, chleb oraz paschę (drożdżowe ciasto z bakaliami) i świeczki. W Niedzielę Wielkanocną odbywają się uroczyste Msze św. Zmartwychwstania. W okresie świąt istnieje zwyczaj odwiedzania grobów bliskich. W czasie Wielkanocy wierni obrządku wschodniego witają się pozdrowieniem Христос воскрес! Воистину воскрес!, czyli Chrystus zmartwychwstał! Zaiste zmartwychwstał!

Prosimy o poinformowanie przebywających w Waszych domach i w sąsiedztwie Ukraińców o organizowanym nabożeństwie!

Spotkanie wielkanocne dla Ukraińców odbędzie się również (dzisiaj, 21 kwietnia) w Białej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here