Patronat TP: „Papusza” – bezpłatny pokaz filmu

0

8 kwietnia (piątek) z okazji Międzynarodowego Dnia Kultury i Tradycji Romskiej Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na bezpłatny pokaz filmu w reżyserii Joanny Kos- Krauze i Krzysztofa Krauze „Papusza”.

„Papusza” to oparta na faktach dramatyczna historia Bronisławy Wajs, pierwszej romskiej poetki, która spisała swoje wiersze. To też historia spotkania poetów: Jerzy Ficowski dostrzegł jej wielki talent, zachęcił, aby zapisywała swoje utwory, i przetłumaczył je na język polski. W 1956 roku ukazał się pierwszy tomik poezji Bronisławy Wajs zatytułowany „Pieśni Papuszy”. Nie byłoby to możliwe bez wstawiennictwa i pomocy trzeciego poety – Juliana Tuwima. „Gila” Papuszy (tak poetka nazywała swoje wiersze) trwale wzbogaciły polską kulturę o wgląd w cygańską duszę.

Historia Papuszy to autorski film historyczny. Obraz próbuje przybliżyć burzliwe życie poetki. Akcja rozpoczyna się w 1910 roku, a kończy w latach osiemdziesiątych XX wieku. Wymagało to od realizatorów nie tylko troski o realia kilku epok, ale też rekonstrukcji całego, nieistniejącego już świata polskich Cyganów – odtworzenia taborów, budowy wozów, drobiazgowego przygotowania scenografii i charakteryzacji. Aby uświadomić sobie, jak ogromna była to praca, wystarczy wspomnieć, że twórcy do realizacji filmu przygotowywali się ponad 5 lat – pisze dystrybutor filmy.

Produkcję w reżyserii Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze (2013) obejrzeć będzie można w prudnickim Kinie Diana 8 kwietnia o godz. 10.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here