Nowa książka: „Circulus Neostadiensis – Studia z historii powiatu prudnickiego”. Dziś pierwsza promocja w Białej

0

Komisja Historyczna Powiatu Prudnickiego ponownie organizuje Tydzień Historyczny w rodzimym powiecie w dniach od 18 do 23 kwietnia.


Andreas SMARZLY

Podczas jego trwania odbędą się prezentacje książek, wykłady, seminaria, wizyty w archiwach, spotkania z członkami Komisji z Niemiec i Polski, a także z przyjaciółmi stowarzyszenia, z przedstawicielami różnych lokalnych klubów i stowarzyszeń, a także z politykami.

Stowarzyszenie zajmuje się historią miejscowości historycznego powiatu prudnickiego, a więc także gmin Walce, Strzeleczki oraz południowej części gminy Krapkowice, które dziś należą do powiatu krapkowickiego.

W szczególności podczas Tygodnia Historycznego zostanie zaprezentowana nasza nowa książka „Circulus Neostadiensis – Studia z historii powiatu prudnickiego”. Publikacja Komisji Historycznej, licząca ponad 570 stron, została wsparta finansowo przez fundację Kulturwerk Schlesien, samorząd Powiatu Prudnickiego i Gminę Biała. Książka zawiera dziesięć prac historycznych autorstwa pięciu autorów z Niemiec i pięciu autorów z Polski na temat reformacji i kontrreformacji, wojen i pokoju, miejsc historycznych oraz wybitnych ludzi i zawodów w powiecie prudnickim. Wszystkie prace zostały przetłumaczone i wydane równolegle w języku niemieckim i polskim. W ten sposób przedstawiono szerokie spektrum regionalnego rozwoju historycznego tego górnośląskiego regionu.

Pragniemy również wesprzeć prezentację najnowszej publikacji książkowej naszej członkini Andrei Smolarz „Corisco znaczy błysk – Życie i działalność misyjna o. Valéria Kirscha z Kórnicy”. Praca ta, wydana również w dwóch językach, oferuje interesujący wgląd w życie śląskiego misjonarza w egzotycznej Brazylii na podstawie wielu unikalnych źródeł (m.in. pamiętnika o. Valéria i licznych wykonanych przez niego fotografii).

Wydarzenia o charakterze otwartym odbędą się w dniach:

19 kwietnia, godz. 17:00 w Białej (Gminne Centrum Kultury, Biała, ul. Prudnicka 35).

Prezentacja publikacji „Circulus Neostadiensis – Studia z historii powiatu prudnickiego“ (Andreas Smarzly)

20 kwietnia, godz. 15:00 w Kierpniu (Świetlica, Kierpień 80A)

Wykład z dyskusją „Kierpień w roku 1300, 1800, 2000 – Rekonstrukcja porównawcza“ (Ralph Wrobel)

20 kwietnia, godz. 18.00 w Kórnicy (Zespół Szkolno-Przedszkolny, Kórnica, ul. Główna 2)

Prezentacja książki „Życie i działalność misyjna o. Valéria Kirscha z Kórnicy“ (Andrea Smolarz)

Prezentacja publikacji „Circulus Neostadiensis – Studia z historii powiatu prudnickiego“ (Andreas Smarzly)

21 kwietnia, godz. 18:00 w Prudniku (Muzeum Ziemi Prudnickiej, Prudnik, ul. Chrobrego 5)

Prezentacja publikacji „Circulus Neostadiensis – Studia z historii powiatu prudnickiego“ (Andreas Smarzly)

22 kwietnia, godz. 15:00 w Głogówku (Muzeum Regionalne, Głogówek, ul. Słowackiego 1).

Prezentacja publikacji „Circulus Neostadiensis – Studia z historii powiatu prudnickiego“ oraz dalszych publikacji HKKNOS (Andreas Smarzly, Ralph Wrobel)

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy na powyższe wydarzenia! Imprezy będą odbywać się dwujęzycznie (po niemiecku i po polsku). Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here