Na tej tablicy sprawdzisz jakość powietrza

3
Obraz z aparatu jest zniekształcony. W rzeczywistości tablica jest w pełni czytelna. (fot. Andrzej Dereń)

W Prudniku powstała tablica informacyjna, na której można odczytać aktualny pomiar jakości powietrza.

To pierwsza tego typu inicjatywa w Prudniku. Co prawda w mieście funkcjonują czujniki jakości powietrza (m.in. gminny i powiatowy), ale wyniki z nich udostępnione są wyłącznie w Internecie.

Wspomniana tablica umieszczona została na elewacji budynku Szkoły Podstawowej nr 4 od strony ul. Kościuszki. Idąc chodnikiem można ją przeczytać. Tablica podaje zawartość pyłu zawieszonego w powietrzu (PM2,5 i PM10) oraz podstawowe warunki atmosferyczne (temperatura, wilgotność i ciśnienie powietrza). Dane można obserwować poprzez stronę internetową naszepowietrze.pl lub  aplikację na telefon Syngeos Nasze Powietrze.

Tablica wraz z czujnikiem kupione zostały w ramach projektu realizowanego przez szkołę i dofinansowanego z budżetu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu. Inicjatywa objęła szereg innych działań, m.in. wycieczki, konkursy, zajęcia terenowe, czy happeningi.

Łączna kwota projektu to 42,2 tys. zł, z czego 38 tys. to dofinansowanie zewnętrzne, a 4,2 tys. środki własne szkoły.

Tablica znajduje się na elewacji szkoły od strony skrzyżowania ul. Kościuszki i Dąbrowskiego. (fot. Andrzej Dereń)
(fot. Andrzej Dereń)

3 KOMENTARZE

  1. A jak się sprawdzi to co z tym zrobić zatkać nos i nie oddychać ? Kto w Prudniku dba o jakość powietrza ? Kto sprawdza czym ludzie palą w piecach ?

  2. Jak się sprawdzi i widzi się, że jest źle, to się wraca ze spaceru natychmiast do domu. Albo pani nauczycielka nie wychodzi z dzieciakami na lekcję w terenie. Te czujniki służą temu samemu, co termometry, wiesz dlaczego jest tak gorącą albo zimno, a tutaj tak świeżo lub smrodliwie.
    Plus dla szkoły za projekt i pomysł upublicznienia danych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here