[FOTO/WIDEO] Jeden wieczór – dwie promocje

0

W czwartek (28 kwietnia) w bialskim Gminnym Ośrodku Kultury w ramach Bialskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności odbyła się promocja dwóch publikacji – pracy zbiorowej „Przewodnika po Białej” oraz ks. Gerarda Tyralii „Sekrety parafii Ligota Bialska na Górnym Śląsku”, część I.

Podczas promocji podkreślono, że pierwsza z książek to przede wszystkim zasługa koordynatorki wydania Anny Rogosz. Tekst i fotografie to już dzieło członków Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Bialskiej. Waldemar Hamerla z Patrykiem Banią, w formie slajdów, zaprosili uczestników spotkania na spacer po Białej, zgodnie z trasą wytyczoną w przewodniku. Przy okazji można było usłyszeć nieco ciekawostek i anegdot znanych tylko znawcom lokalnych dziejów i mieszkańcom Białej, choćby taką, że w ciągu kamienic rynkowych na dziewięć budynków, w ośmiu mieściły się gospody. Albo, że pamiętny pożar dachu Wieży Prudnickiej miał miejsce 6 czerwca 1971 r., w dniu, kiedy obecny na spotkaniu burmistrz Edward Plicko miał… I Komunię św.

(fot. Andrzej Dereń)

Druga część BAW należała do ks. Gerarda Tyralli. Wydawnictwo jego autorstwa to owoc gigantycznej, tytanicznej wręcz pracy. Tytuł książki jest solidnym niedopowiedzeniem, bo opracowanie liczące niemal 1000 (!) stron dotyczy nie tylko ligockiej parafii, ale też okolicznych miejscowości, Białej, Prudnika, Głogówka, a miejscami całego Śląska i państw, w skład których w danym momencie historycznym ten region należał. Dość powiedzieć, że autor analizuje okoliczności powstania Prudnika, czy związki poszczególnych rodów z miejscowościami ziemi prudnickiej. Bynajmniej nie są to luźne dywagacje bez źródłowego oparcia. W całej książce jest kilka tysięcy przypisów, a spis literatury wprost zwala z nóg. Publikacja zawiera na szczęście indeks miejscowości, który znacznie ułatwia znalezienie interesujących nas fragmentów.

O bialskim przewodniku przeczytać można w aktualnym wydaniu „Tygodnika Prudnickiego” (z 27 kwietnia), natomiast więcej o książce ks. Tyralli  napiszemy w kolejnym numerze gazety (z 4 maja).

Książkę o Ligocie Bialskiej kupić można m.in. w Księgarni „Na Zapleczu” w Prudniku. Zyski ze sprzedaży przeznaczone zostaną na finansowanie misji. Z kolei przewodnik dostępny jest w Gminnym Centrum Kultury w Białej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here