Ponad 570 stron, 10 autorów, setki przypisów i nowych informacji – to skrótowy opis najnowszej publikacji Komisji Historycznej Powiatu Prudnickiego w Northeim – „Circulus Neostadiensis – Studia z historii powiatu prudnickiego” Tom I.
Dziś wieczorem (19 kwietnia) w Gminnym Centrum Kultury w Białej odbyła się promocja publikacji połączona z prezentacją komisji i jej niektórymi, wcześniejszymi publikacjami.
Historia komisji sięga lat 80. XX w., jednak jej współczesny, znany nam charakter zaczęła nabierać w kolejnym dziesięcioleciu. Ostatni okres to starania zmierzające do uczynienia z niej platformy wymiany wiedzy i poglądów między miłośnikami lokalnych dziejów polsko- i niemieckojęzycznymi. Stąd między innymi w pełni dwujęzyczny charakter najnowszej publikacji (każdy tekst jest przetłumaczony na dwa języki). Pierwsza część tytułu książki – „Circulus Neostadiensis”, to łacińska nazwa powiatu prudnickiego. Wydawnictwo będzie miało charakter nieregularnika, liczyć się więc należy z jej kolejnymi tomami.
Co ciekawego znajdziemy w książce? To dziesięć bardzo zróżnicowanych tematycznie tekstów, od czasów kontrreformacji XVII w., do wydarzeń współczesnych związanych z renowacją figur śś. Franciszka Ksawerego i Jana Nepomucena na prudnickim cmentarzu. Wszystkie artykuły mają solidną podstawę źródłową udokumentowaną przypisami oraz krytyczną redakcję.
Więcej o książce będzie można przeczytać w kolejnym wydaniu Tygodnika Prudnickiego (27 kwietnia), natomiast chętni do zakupienia publikacji po promocyjnej cenie (80 zł) powinni wybrać się na jedno ze spotkań, które odbywać się będą do końca tygodnia. Zapowiadamy je w odrębnym artykule.
Podczas spotkania w Białej poinformowano o przekazaniu datków zebranych wśród członków Komisji Historycznej na rzecz rodziny uchodźczej z ukraińskiego Chersonia. Zdecydowano, że przekazanie środków odbędzie się w trakcie spotkania, ale niepublicznie.
„Circulus Neostadiensis – Studia z historii powiatu prudnickiego” pod red. Andreasa Smarzlego i prof. Ralpha Wrobla, Görlitz 2022, s. 576.
(fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) Przewodniczącym Komisji Historycznej jest prof. Ralph Wrobel (fot. Andrzej Dereń) Andreas Smarzly jest pomysłodawcą i głównym redaktorem książki (fot. Andrzej Dereń) Burmistrz Białej Edward Plicko przypominał o zbliżającym się jubileuszu 800-lecia Białej (fot. Andrzej Dereń) Po lewej korektor tekstów w języku niemieckim Sebastian König, po prawej dyrektor GCK w Białej Patryk Bania (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) (fot. Andrzej Dereń) Jeden z artykułów poświęcony został losom figur śś. Franciszka Ksawerego i Jana Nepomucena z prudnickiego Mostu Dolnego (fot. Andrzej Dereń) Kai Sauer w swoim tekście zmierzył się w trudnym okresem 1945 roku na ziemi prudnickiej (fot. Andrzej Dereń)
same gebelsy haha