Pomysł. Projekt. Tkanina

0
(fot. Grzegorz Weigt)

To tytuł polsko-czeskiego projektu realizowanego przez Muzeum Ziemi Prudnickiej i Miejskie Muzeum w Rýmařovie „Wspólny wątek. Tkacka historia Rýmařova i Prudnika”. Z wyjaśnieniem: „Tekstylia z Prudnika”. W czwartek 24 marca projekt został podsumowany na spotkaniu w Centrum Tradycji Tkackich w Prudniku. Wielu gości powitali: pełniący obowiązki dyrektora prudnickiego muzeum Marcin Wiśniewski i kierownik CTT Ewa Giemza. Wśród gości m.in. przewodnicząca Rady Miejskiej w Prudniku Alicja Isalska, wiceprzewodniczący Edward Mazur, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak, dyrektor muzeum w Rýmařovie Růžena Zapletalová, Martina Kohoutková z firmy Český Brokát i historyk sztuki z czeskiego muzeum Michal Vyhlídal, kierownik Biblioteki Publicznej w Prudniku Izabela Mazur, dawny prezes „Froteksu” Josel Czerniak, Izabela Jasińska z Muzeum Śląska Opolskiego i Bogdan Jasiński z Muzeum Wsi Opolskiej oraz była dyrektor muzeum Urszula Rzepiela, były dyrektor dr Wojciech Dominiak (jako osoba, która rozpoczęła realizację tego projektu).

Zaprezentowana została wystawa zdjęć śp. Walentego Stecia, pokazująca „Frotex”, w czasach jego świetności lat 70. XX wieku. Zorganizowano wystawę, będącą aranżacją działu wzornictwa prudnickiej fabryki tekstylnej, dzięki czemu można z temat zapoznać się namacalnie. O wzornictwie przemysłowym w kontekście działalności fabryki tekstylnej opowiadał pracownik muzeum i wieloletni pracownik „Froteksu” (dizajner, projektant wzorów i wystaw, laureat wielu nagród branżowych) Zbigniew Cwynar. Otwarta została także wyremontowana piękna, gotowa do użytku sala warsztatowa. Przygotowana jest na prowadzenie warsztatów tkackich, ale służy też innym zajęciom, np. w najbliższym czasie warsztatom pisankarskim.

Podczas czwartkowego spotkania zaprezentowany został film pt. „Frotex – nieprzerwany wątek” (przygotowany w czterech wersjach językowych). Krótki stosunkowo obraz jest efektownym zaproszeniem do zapoznania się z prudnicką historią zakładów bawełnianych. Nowocześnie przygotowany film zawiera zdjęcia: Zbigniewa Cwynara, Walentego Stecia, Stanisława Królikowskiego, Joanny Cebuli i Wojciecha Dominiaka. Teksty do filmu przygotowali: Ewa Giemza, Zbigniew Cwynar i Marcin Wiśniewski.

Kolejny element spotkania do promocja znakomitej – bardzo oczekiwanej publikacji. To „Katalog Wzorników Tkackich w zbiorach Muzeum Ziemi Prudnickiej”, autorstwa dr. Łukasza Grzejszczaka z Wydziału Technologii i Wzornictwa Tekstyliów Instytutu Architektury Tekstyliów Politechniki Łódzkiej. Bogato ilustrowany album przedstawia zasoby Centrum Tradycji Tkackich, w tym unikatowe projekty z dawnej fabryki Samuela Fränkla, Maxa Pinkusa, a także wzory z czasów PRL-u. Artystyczna uczta i niezbędna dla poznania kultury lokalnej dokumentacja.

A wszystko odbyło się przy dużej figurze Diany z prudnickiego parku. To scalony i pomalowany gipsowy prototyp rzeźby z parku, który dzięki projektowi zdobi dziś główne pomieszczenie na parterze CTT. Na samym początku spotkania wystąpili: Weronika Giemza i Kacper Haczkiewicz. Młodzi muzycy zagrali na skrzypcach „Odę do radości”. Tym nieformalnym hymnem Unii Europejskiej nawiązano do trwającej na Ukrainie wojny wyrażając poparcie dla walczących Ukraińców.

Spotkanie miało miejsce 24 marca, ale przed nami kolejne. Zainteresowane tematem osoby mogą już w najbliższą sobotę i niedzielę 26 i 27 marca skorzystać z dni otwartych w Centrum Tradycji Tkackich. Zwiedzanie rozpoczynać się będzie o pełnych godzinach od 10.00 do 15.00. Podczas trwających około godziny seansów będzie można obejrzeć film, zapoznać się z nowymi ekspozycjami i otrzymać wspomniany katalog.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here