Patronat TP: Wernisaż wystawy „Blizny Światła” Łukasza Kolmana

0

Prudnicki Ośrodek Kultury zaprasza na wernisaż wystawy Łukasza Kolmana „Blizny światła”.

Wernisaż wystawy Łukasza Kolmana ,,Blizny światła” to obrazy inspirowane ikonami w okresie pasyjnym, w którym dokonuje się wewnętrznego wyciszenia i duchowej refleksji.

Łukasz Kolman mówi następująco w swoich pracach: Moją główną inspiracją jest sztuka ikony , ale obrazów nie tworzę wedle obowiązujących od wieków wzorców ikonograficznych, ulegam raczej wpływowi różnorodnych przedstawień o charakterze mistagogicznym. Szczególnie istotne jest dla mnie ukierunkowanie sposobu malowania, które ostatecznie ma prowadzić od ciemności ku światłu. Interesuje mnie aspekt metafizyczny czy też magiczny, znamionujący twórczość prymitywną ( np. z obszaru starożytnego Egiptu lub Czarnej Afryki). W moim pojęciu malarstwo stanowi pomost, przejście ze sfery widzialnej do niewidzialnej. Zależy mi, aby obrazy uobecniały boskie spojrzenie: nieskończone, bez dna, umiejscowione na granicy świata i zaświatów, chaosu i kosmosu, śmierci i miłości. Pragnę malować Boga wpatrującego się w drugi brzeg rzeki, w rzeczywistość nieznaną nikomu z żyjących – Boga z bliznami światła na twarzy.

Łukasz Kolman urodził się w 1978 roku. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych im. Jacka Malczewskiego w Częstochowie. Jest absolwentem Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie na Wydziale Wychowania Artystycznego. Dyplom z wyróżnieniem uzyskał w pracowni malarstwa prof. Leona Macieja. Zajmuje się malarstwem, rysunkiem, grafiką oraz sztuką komiksu.

Nie waham się twierdzić, że twórczość plastyczna Łukasza Kolmana należy do najbardziej osobliwych zjawisk polskiej sztuki współczesnej. Artysta z naszego dobrego miasta, na przekór bieżącym modom i trendom, wbrew powszechnym przyzwyczajeniom znawców i miłośników malarstwa – konsekwentnie penetruje przestrzenie zarazem niepokojące i intrygujące, wstrząsające do głębi i skłaniające do kontemplacji. Imponuje im wytrwałość Łukasza Kolmana, jego wierność obranemu przed wielu laty celowi oraz wyrazistość, ale przede wszystkim jego kunszt, wprawność ręki, umiejętność autentycznego ożywienia tematu pasyjnego, jakże często podejmowanego w przeszłości, a przez to niełatwego do opracowania na nowo. Zastanawiam się tylko, dlaczego w twórczości tej nie znajdujemy przedstawień odnoszących się do narodzin Boga. Mam poczucie, że ów wątek został zdeponowany gdzieś we wnętrzu światopoglądowej faktury i wcześniej czy później ujawni się pod postacią znaczącego horyzontu rozumienia całego Łukasza Kolmana.

dr hab. Bartosz Małczyński (Akademia im. Jana Długosza w Częstochowie)

(mat. POKiBP)

Wernisaż odbędzie się w Galerii na Poddaszu Prudnickiego Ośrodka Kultury w sobotę 9 kwietnia. Początek o godz. 18.00.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here