Są pieniądze na drugie i kolejne dziecko. Wiemy, ile wniosków spłynęło z powiatów

3

Rodzice i opiekunowie z województwa opolskiego szturmem ruszyli po nowe świadczenie. W kilka dni o Rodzinny Kapitał Opiekuńczy w regionie zawnioskowały już 5094 osoby. W całej Polsce wpłynęło ponad 236 tys. wniosków.

Po pięćset czy po tysiąc?

Od 1 stycznia na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie w wieku od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia przysługuje dodatkowe świadczenie czyli rodzinny kapitał opiekuńczy (RKO).

– Od 1 stycznia na Opolszczyźnie zarejestrowaliśmy niemal 5100 wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy, które dotyczyły ponad 5200 dzieci. Najwięcej pochodzi ze stolicy województwa bo 717 i powiatu opolskiego 618. W czołówce jest też powiat nyski gdzie wpłynęły dotąd 642 wnioski, dalej brzeski z 494 wnioskami. W powiecie kędzierzyńsko-kozielskim odnotowaliśmy 468 zgłoszeń o RKO – wyjaśnia Sebastian Szczurek, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa opolskiego.

W całym kraju do 5 stycznia rodzice i opiekunowie złożyli ponad 236 tys. wniosków. W zdecydowanej większości, bo w 86 procentach wniosków rodzice i opiekunowie wybrali opcję płatności w kwocie 1 tys. zł miesięcznie (205,5 tys. wniosków). W pozostałych 31 tys. wniosków wskazano na 500 złotową kwotę przelewu na wskazany we wniosku rachunek bankowy.

Gdzie jest najmniej wniosków

Najmniejszym zainteresowaniem RKO cieszy się na razie w powiatach głubczyckim i prudnickim, gdzie wpłynęło odpowiednio 222 i 258 wniosków. Nieco więcej jest ich w powiecie krapkowickim – 313 i namysłowskim – 267. W pozostałych powiatach województwa opolskiego: w powiecie oleskim – 338 wniosków, kluczborskim – 350
i strzeleckim – 407.

Od początku stycznia w wymiarze gminnym najrzadziej o rodzinny kapitał opiekuńczy wnioskowali mieszkańcy gminy Zębowice – 10 zgłoszeń, Kamiennik – 15, Świerczów – 17, Polska Cerekiew gdzie było 19 wniosków oraz Walce i Domaszowice po 20 wniosków. Najliczniej wnioski składano w Opolu bo 717 razy, w miastach Kędzierzyn-Koźle – 300, Nysa – 213 i Brzeg gdzie zarejestrowano 200 wniosków.

O rodzinny kapitał opiekuńczy można wnioskować wyłącznie elektronicznie za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS, bankowości elektronicznej i portalu Empatia. Wnioski można składać całą dobę. ZUS ma dwa miesiące na rozpatrzenie wniosku od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

W ramach RKO rodzice małych dzieci otrzymają maksymalnie 12 tys. zł. Świadczenie będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica. Wsparcie jest niezależne od dochodów rodziny, a środki nie są opodatkowane.

3 KOMENTARZE

  1. Widzę, że w Opolu i Nysie najdłuższa kolejka po państwowy zasiłek. Proszę, a podobno to takie zasobne miasta. A może się wycwanili i biorą co dają? Dobrze, że TP daje takie info, bo może i nasze rodziny z Prudnika skorzystają z tych wydartych przedsiębiorcom pieniędzy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here