Oszuści zaatakowali w powiecie prudnickim!

3
(fot. policja)

Prudnicka policja poinformowała o co najmniej kilkunastu próbach wyłudzenia pieniędzy przez oszustów, do których doszło w miniony weekend.

Oszuści podszywają się pod policjanta, prokuratora lub członka naszej rodziny. W miniony weekend policja odnotowała kilkanaście takich prób na terenie powiatu prudnickiego. W większości przypadków seniorzy wiedzieli jak się zachować, ale w jednym przypadku mieszkanka powiatu straciła 38 000 złotych.

– Pamiętajmy, że oszuści próbują swoich sił wszędzie, w naszym regionie także. Nie możemy zapominać o tym, że to osoby, które doskonale wykorzystują metody manipulacji i tylko czekają na chwilę nieuwagi z naszej strony. Nigdy nie postępujmy pochopnie w kontaktach z nieznajomymi – tymi którzy do nas dzwonią i tymi którzy pukają do drzwi. Pamiętajmy o samotnych sąsiadach i bliskich, którym warto takie historie opowiedzieć – apelują policjanci.

JAK NIE STAĆ OFIARĄ OSZUSTWA

  • Należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność – jeśli dzwoni do nas osoba, która podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie należy podejmować żadnych pochopnych decyzji,jeśli chodzi o członka rodziny, zadzwoń do niego i dowiedz się, czy faktycznie potrzebuje twojej pomocy. Opowiedz osobie bliskiej o zaistniałym zdarzeniu,
  • nigdy nie udzielaj przez telefon informacji, jaką ilość pieniędzy posiadasz w domu czy na koncie bankowym,
  • nigdy na czyjeś zlecenie nie przekazuj pieniędzy, nie podpisuj dokumentów, nie zakładaj kont w banku, nie zaciągaj kredytów i nie ujawniaj swoich danych osobowych, numerów PIN, haseł,
  • nie ulegaj presji jaką wywiera telefoniczny rozmówca,
  • poinformuj policję! Każdą próbę wyłudzenia pieniędzy można zgłaszać w dowolnej jednostce lub dzwoniąc pod numer alarmowy 112.

Pamiętaj!

  • Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem,
  • Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach, „akcjach policyjnych”,
  • Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.

3 KOMENTARZE

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here