Festiwal Radości

0
(fot. Grzegorz Weigt)

To znakomity pomysł, pierwszy raz zrealizowany 2 października 2019 roku. Później była epidemia i organizacja podobnych przedsięwzięć została zawieszona. W tym roku udało się wrócić do tematu i oto na przełomie listopada i grudnia zorganizowany został drugi Festiwal Radości, czyli Przegląd Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych. Organizatorzy przedsięwzięcia to Konwent oo. Bonifratrów w Prudniku, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku i Prudnicki Ośrodek Kultury i Biblioteki Publicznej. Patronatem honorowym festiwal objęli: pełnomocnik rządu ds. osób niepełnosprawnych Paweł Wdówik, Marszałek Województwa Opolskiego Andrzej Buła, dyrektor PFRON w Opolu Łukasz Żmuda, starosta Powiatu Prudnickiego Radosław Roszkowski, burmistrz Prudnika Grzegorz Zawiślak i prowincjał zakonu bonifratrów br. Łukasz Dmowski OH. Idea Festiwalu Radości w Prudniku to zasługa przeora klasztoru brata Eugeniusza Kreta, którego wsparła kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Prudniku Jolanta Barska.

Festiwal Radości zainaugurowany został 23 listopada w kinie „Diana” w Prudniku. Na scenie sali widowiskowej wystąpili młodzi niepełnosprawni artyści, m.in.: Natalia Lewandowska i Tomasz Buczko z teatru „Exit”, czy Anita Orlita z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Prudniku. Podczas inauguracji miał miejsce pokaz filmowy adaptacji biblijnej „Księgi Tobiasza” w wykonaniu teatru „Exit” z Krakowa, który tworzą osoby niepełnosprawne (relacja z inauguracji w „TP” nr 48 z 1 grudnia).

2 grudnia miała miejsce druga część festiwalu, ponownie w kinie „Diana” i Koncert Galowy. Wielu gości, także spoza Prudnika, a na scenie sali widowiskowej eksplozja radości. Ogromne emocje i piękne prezentacje. Na koncert zaprosili ponownie: brat Eugeniusz Kret i kierownik Jolanta Barska, później festiwal prowadzili: Grażyna Skotnicka i Jacek Kotarba z Krakowa (co ciekawe, był to duet, który prowadził także pierwszy Festiwal Radości przed dwoma laty).

Na początku koncertu były dwie prezentacje filmowe (takie „zdalne czasy”), które pokazały występy grup z Warsztatu Terapii Zajęciowej w Głuchołazach i Ośrodka Rehabilitacji i Opieki Psychiatrycznej w Racławicach Śląskich. Zaangażowanie niepełnosprawnych uczestników w wykonanie utworów muzycznych jest niezwykłe, to zupełnie inny poziom emocji, niż ten oglądany na co dzień. To dotyczy nie tylko wykonawców na scenie, ale i widowni. Czasem nie wiadomo, po której stronie więcej się dzieje. Później były już prezentacje na żywo. Wszyscy przedstawiali po dwa utwory. Na scenie prezentowały się grupy: Środowiskowego Domu Samopomocy w Prudniku (m.in. rewelacyjny rap autorski Wojciecha Ostrowskiego), Warsztat Terapii Zajęciowej z Nysy z folkową góralską prezentacją, Ośrodek Szkolno-Wychowawczy z Głogówka, który porwał do zabawy (także ruchowej) całą publiczność (razem z vipami), Warsztat Terapii Zajęciowej z Konar (jako solista wystąpił Karol Kołaczyk), po raz pierwszy (wcześniej nie istniał) Warsztat Terapii Zajęciowej w Prudniku u bonifratrów (znakomita żywiołowa, żeby nie powiedzieć karnawałowa, bo to adwent, prezentacja). Uniwersytet Złotego Wieku „Pokolenia” wspaniale reprezentowali w duecie Wiesław Wojdyło i Zbigniew Zagłoba-Zygler. Z kolei Prudnicki Uniwersytet Trzeciego Wieku zaistniał dzięki niezawodnemu zespołowi „Bukszpan Zielony”, pod kierunkiem Danuty Janusz.

Jak widać działo się bardzo dużo, a to jeszcze nie koniec. W trakcie pierwszego Festiwalu Radości w 2019 roku gościliśmy w Prudniku wykonawców ze Studia Integracji w Łodzi. To był piękny koncert w wykonaniu Anny Pietrzak i Krzysztofa Cwynara. Tym razem również Studio Integracji przyjechało z Łodzi. Anna Pietrzak wystąpiła z podopiecznymi w znakomitym koncercie wieńczącym II Festiwal Radości. Wystąpiły osoby niepełnosprawne, ale poziom był profesjonalny. To niezwykłe jak osoby z niepełnosprawnościami potrafią się realizować na scenie, jeśli poświęci im się czas, a nie odstawi do kąta. Przedstawione zostały fragmenty z koncertu „Krzysztof Cwynar zaprasza”, który miał premierę 12 września tego roku w Teatrze Muzycznym w Łodzi. W ramach Studia Integracji wystąpili obok Anny Pietrzak: Natalia Mikołajczyk, Agata Widlarz z Rzeszowa, Dominik z Warszawy, Marcel Pachołczyk.

W trakcie występów zabrzmiały już pierwsze kolędy, śpiewano głównie wesołe radosne utwory, choć nie brakowało także słów zmuszających do refleksji. W holu kina przygotowano nie tylko poczęstunek, ale także wystawę prac plastycznych uczestników warsztatów i SOSW w Głogówku. Festiwal Radości finansowany był przez Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego. Sponsorzy festiwalu: Artur Żurakowski i prudnicka „Mrówka”, Janusz Rojek i cukiernia z Głogówka, Krzysztof Górka i cukiernia z Prudnika, Michał Bar i firma Dachmet z Grodkowa. Materiały promocyjne: Gmina Prudnik i Powiat Prudnicki. Wszyscy wykonawcy dostawali prezenty.

Relacja w „Tygodniku Prudnickim”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here