[FOTO] Ogromne zainteresowanie kwestą na prudnickim cmentarzu. Zebrano ponad 15 000 zł!

6

Podczas zorganizowanej w dniu Wszystkich Świętych kwesty „Ocalić od zapomnienia” na prudnickim cmentarzu komunalnym zebrano 15.445,79 zł, 15,72 euro i 31 koron szwedzkich. To o ponad połowię więcej w porównaniu z poprzednią edycją akcji (w 2019 r.), kiedy odwiedzający cmentarz przekazali blisko 10 tys. zł.

Celem kwesty Towarzystwa Historycznego Ziemi Prudnickiej jest zbiórka datków na odnowę pomników nagrobnych zasłużonych prudniczan. W pierwszej kolejności postanowiono o odnowie pomnika polskiego działacza społecznego Filipa Roboty oraz niemieckiego burmistrza Prudnika Paula Langego. Są już efekty zbiórki z 2019 r. w postaci odnowy nagrobka Roboty – odświeżono dotychczasowy pomnik, dodano marmurową płytę z popiersiem oraz wybrukowano otoczenie. Przed kwestą burmistrz Grzegorz Zawiślak oddał hołd Robocie, składając wieniec na jego grobie.

>> Zobacz zdjęcia z pierwszych godzin kwesty na prudnickim cmentarzu [facebook]<<

W kweście wzięło udział około 50 osób. Organizatorzy akcji serdecznie dziękują wszystkim kwestującym, a przede wszystkim osobom, które przekazywały datki na szczytny cel.

Więcej na temat akcji przeczytać będzie można w „Tygodniku Prudnickim”.

6 KOMENTARZE

 1. Szczytny cel zbiórki, proponuje uhonorować Polskich burmistrzów sprawujących władzę zaraz po wojnie.
  Proszę o podanie adresu Towarzystwa, skład osobowy, nr konta bankowego o ile takowe posiada.
  O istnienie takiego towarzystwa pytała mnie osoba mieszkająca za granica Polski, która prawdo podobnie dołożyła by cegiełkę do uhonorowania ludzi zasłużonych dla miasta.

 2. THZP zrobilo naprawde kawal dobrej roboty , chwala im za poswiecenie, teraz wypada aby Rajcy Prudnika znalezli pieniazki na odnowienia grobu ofiar ” MARSZU SMIERCI ( ul Kolejowa) w 1945roku , wiezniow obozu zaglady w Oswiecimiu , Pomnikowi wieznia na drutach w prudnickiej Nekropoli tez sniedzieja elementy , zmiana nazewnictwa nie zagluszy wydarzen z przed 80 lat!!

 3. ps – ciekawe czy istnieje jeszcze tablica pamiatkowa wmurowana w budynek biurowca na wydziale wykonczalni, informujaca o istnieniu fili obozu KL Auschwitz, na terenie Frotexu obok bylych magazynow od strony rzeki Prudnik? Jeszcze w latach 80 -tych XX wieku mozna bylo wykopac z ziemi zbutwiale kawalki ” PASIAKOW”, pozostawalo to bez odzewu, PRL nie chcial wykopek na terenie zakladu, a tam powinny dzis plonac znicze!!

   • Prudniczanka, napewno zauwazylas ze jest nas garstka postujacych na stronach TP, ubolewam jedynie nad faktem ze wypowiedzi nasze znikaja bezpowrotnie w „ETERZE”, i nikt z „decyzyjnych” naszego miasta nie podejmuje tematow nurtujacych mieszkancow Prudnika, jak slusznie zauwazyl +74 zniweczono szanse na utworzenie muzeum techniki w budynku silowni Frotexu. W Paczkowie od lat istnieje Muzeum Gazownictwa, obiekt unikatowy w Polsce, utrzymywany z budzetu miasta i roznych dotacji MOZNA ?

 4. Tablica została przeniesiona z budynku przychodni Optima , na budynek walącego się biurowca po stronie Wykończalni. Jest monitoruję. Namawiałem muzealników aby ją zabrali. Ponoć nieroby z biura konserwatora zabytków nie wyrazili zgody. Nie wiem dlaczego ścigali ich -muzealników- za lampę z siłowni z okresu świetności tego obiektu. Dzisiaj jest to ruina.
  Szkoda, że nie przejęto tego obiektu na muzeum techniki za podatki nie zapłacone miastu i nie uczono młodzieży jak produkowano energię za czasów Frenkla.
  Dzisiaj to jedynie cenną rzeczą , jest cegła z maszynowni dla Niemców i chętnie ja kupią.
  Tą z ogrodzenia szpitala, ułożono na paletach i wywieziono w Świat daleki chyba.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here