Ktoś regularnie zaśmieca park pałacu

1

Fundacja Pałacu Rozkochów – Pomiędzy boryka się z problemem śmieci podrzucanych na teren parku. 24 listopada sprawa została zgłoszona policji.

Niedługo przed zgłoszeniem na teren parku podrzucono nową, znaczną ilość śmieci. Trafiły tam m.in.: zniszczony fotel biurowy, pojemniki po farbie, pędzle, poidło dla gołębi, sporo przedmiotów ogrodniczych (doniczki po sadzonkach), stare naczynia stołowe, butelki, resztki zielone, zniszczona dekoracja ogrodowa i zużyty, drobny sprzęt domowy. Były też opakowania po pieluchach dla dorosłych, co znaczy, że właściciel opiekuje się lub do niedawna opiekował się osobą starszą, która być może niedawno zmarła.

– Jeśli ktoś może pomóc w ustaleniu sprawcy lub sprawców zaśmiecania parku, to prosimy o zgłoszenie przez media społecznościowe lub bezpośrednio do pałacu – mówi Piotr Kulczyk reprezentujący fundację.

Śmiecenie to nie tylko akt godzący w środowisko naturalne. Śmieciarz, jeśli nie zostanie ustalony, obciąży kosztami wywozu odpadów właściciela terenu – w tym wypadku pałacu i parku. Sprawa jest przykra również z tego powodu, że wiosną członkowie Młodzieżowych Rad Gmin z Walec i Reńskiej Wsi podczas akcji społecznej wspólnie porządkowali park ze śmieci. Szkoda, że trud młodych ludzi niweczą ci, którzy powinni być dla nich przykładem.

Od IV kwartału 2021 r. obowiązują nowe, ostrzejsze od dotychczasowych przepisy dotyczące nielegalnego wyrzucania odpadów. Maksymalna kara za porzucenie śmieci wzrosła z 500 do 5 000 zł.

Na śmiecącego można też będzie nałożyć karę ograniczenia wolności, czyli np. wykonywania nieodpłatnie prac społecznych typu sprzątanie – czytamy na stronie regiodom.pl. – Nowe przepisy przewidują też, że osoba śmiecąca będzie zmuszona do zapłacenia tzw. nawiązki finansowej na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wysokość nawiązki to od 10 tys. zł do aż 10 mln zł.

Fundacja pałacu zapowiada, że powiadomienie służb to nie jedyne działania, które podjęte zostały w związku z zaśmiecaniem parku.

1 KOMENTARZ

  1. To robota miejscowych cwokow nowobogackich, poruszaja sie Vanami, traca orientacje w trenie, jak trzeba dojechac na wysypisko , w genach maja takie samo szambo jak te podrzucone smieci!!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here